تاریخ انتشار: یکشنبه, 16 مهر 1396 ساعت 12:20

فریاد «روسیه بدون پوتین» در روز مبارک! + تصاویر

تظاهرات هزاران نفر از مردم روسیه در شهرهای مسکو و سنت‌پترزبورگ علیه ولادیمیر پوتین در روز تولدش به خشونت کشیده شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نزدیک به ۳۰۰۰ تن از مردم روسیه در شهر سنت‌پترزبورگ و همچنین بیش از هزاران تن در مرکز مسکو در شصت و پنجمین سالروز تولد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به خیابان‌ها آمدند.

در جریان این تظاهرات بیش از ۲۷۰ تن در سراسر روسیه بازداشت شدند که بیش از ۶۰ تن از آنها در سنت‌پترزبورگ بازداشت شدند.

همچنین در حالی که پلیس مسکو تدابیر امنیتی اتخاذ کرده و اجازه داد جمعیت حاضر که عمدتا جوان‌ بودند تظاهرات کنند، پلیس سنت‌پترزبورگ با تجمع کنندگان درگیر شد و این تظاهرات به خشونت کشیده شد.

تجمع کنندگان به نیروهای پلیس که برخی از معترضان را به داخل خودروهای ون می‌کشاند شعار "شرم کن" سر دادند.

در این میان برخی از معترضان زخمی شدند.

در همین راستا ایگو کلیموف، یکی از معترضان در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که وی از حضور پوتین در قدرت خشنود نیست.

او گفت: من تا جایی که به یاد می‌آورم او در قدرت بوده و در همه جا فسادهایی به وجود آورده است.

معترضان در تظاهرات روز شنبه در مسکو شعار "تولدت مبارک" و "روسیه بدون پوتین" سر دادند.

صدها نفر از نیروهای پلیس که برخی از آنها لباس ضد شورش پوشیده و سگ‌هایی به همراه داشتند برای متفرق کردن مردم به میدان اصلی مسکو آمدند.

"الکسی ناوالنی" یکی از چهره‌های اصلی اپوزیسیون روسیه که به دنبال حضور در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور است اواخر ماه گذشته میلادی بازداشت شد و به ۲۰ روز حبس به اتهام نقض قوانین و تلاش برای برگزاری تجمع عمومی محکوم شد.

با این حال مقامات روسیه بر این باورند که وی صلاحیت حضور در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

پوتین که از سال ۱۹۹۹ در قدرت است امسال ۶۵ ساله شد. این سن به طور معمول سن بازنشستگی مقامات روسیه است. بر همین اساس بسیاری از معترضان از وی خواستند که استعفا دهد.

پوتین پیشتر اعلام کرده بود که از هنوز تصمیم نگرفته است یک دوره دیگر شش ساله است یا نه اما با این حال انتظار می‌رود که وی در انتخابات شرکت کرده و پیروز انتخابات شود.

با وجود اعتراضات گسترده در روسیه کرملین اعلام کرد: پوتین در روز تولدش پیام‌های گسترده تبریک دریافت کرده است.

وی در روز تولدش با اعضای شورای امنیت ملی روسیه درباره سوریه گفت‌وگو کرد.

اعتراض عفوبین‌الملل

در این میان عفو بین‌الملل از مقامات روسیه خواست که بلافاصله افراد بازداشت شده را آزاد کرده و درباره اتفاقات خشونت آمیز رخ داده تحقیق کند.

دنیس کریوشیو، رئیس امور اروپا و آسیای مرکزی در عفو بین‌الملل گفت: نیت کرملین کاملا آشکار است. مسکو می‌خواهد که اعتراضات را فرونشاند اما اعتراضات صلح آمیز حق مسلم مردم است و بسیاری از مردم روسیه می‌خواهند این حق خود را محقق کنند. مقامات روسیه باید به معترضان احترام گذاشته و به این حق معترضان احترام بگذارند.

 

 آخرین‌نیوز (رسانه مستقل ایرانیان) را در پیام‌رسان سروش دنبال کنید

492 نمایش

نوشتن دیدگاه