تاریخ انتشار: یکشنبه, 08 تیر 1399 ساعت 15:34

ارسال «طرح سوت‌زنی» به قوه قضائیه و مرکز پژوهش‌ها/ افشا کنندگان فساد از حمایت حقوقی برخوردار می‌شوند/ درصدی از مبلغ فسادی که توسط افراد افشا می‌شود بعنوان مشوق به وی اعطا می‌شود

جمعی از نمایندگان مجلس طرح سوت‌زنی را در راستای تصویب قانون برای حمایت از افشاکنندگان فساد تهیه و برای اخذ نظر به قوه قضائیه و مرکز پژوهش‌های مجلس فرستاده‌اند.

جمعی از نمایندگان مجلس طرح سوت زنی را در راستای تصویب قانون برای حمایت از افشاکنندگان فساد تهیه و تدوین کرده‌اند.

در همین زمینه، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به طرح مجلس برای حمایت از افشاکنندگان مفاسد مالی گفت: این طرح که به نام طرح سوت‌زنی معروف است به دنبال حمایت مالی، حقوقی و امنیتی از افشاکنندگان فساد است.

وی افزود: در این طرح مشوق‌های مالی برای کسانی که مفاسد را افشا کنند در نظر گرفته شده و درصدی از مبلغ فسادی که توسط فرد افشا می‌شود به عنوان مشوق به وی اعطا می‌شود. درصد مشوق در نظر گرفته شده برای این منظور هنوز به طور دقیق تعیین نشده و موضوع همچنان در حال رسیدگی است.

 سلیمی خاطرنشان کرد: علاوه بر حمایت‌های مالی، حمایت‌های حقوقی و امنیتی نیز از این افراد به عمل می‌آید و افشاکنندگان فساد در امنیت کامل به سر برده و از حمایت‌های حقوقی لازم برخوردار می‌شوند. 

وی افزود: این طرح هم‌اکنون در حال بررسی و اخذ نظر نهادهای ذی‌ربط است و بنا است پس از چکش‌کاری و بررسی‌های بیشتر در صحن علنی مجلس اعلام وصول خواهد شد.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: طرح سوت‌زنی برای اخذ نظر دستگاه قضا، مرکز پژوهش‌های مجلس و ... به این مراکز ارسال شده و پس از اخذ نظر آنها طرح پخته و جامع و مانعی در این باره در مجلس مطرح خواهد شد. 

سلیمی خاطرنشان کرد: ما در طرح سوت‌زنی هم به دنبال دقت و هم به دنبال سرعت هستیم و هیچگاه نمی‌خواهیم در بررسی این طرح سرعت فدای دقت و یا دقت فدای سرعت شود. 

 

وی افزود: پس از اعلام وصول و رسیدگی به طرح حمایت از افشاکنندگان فساد در کمیسیون قضایی موضوع در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد و طرح سوت‌زنی جزو طرح‌های اولویت‌دار مجلس برای رسیدگی در صحن علنی مجلس خواهد بود.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: علاوه بر این می‌توان با جمع‌آوری امضا و با درخواست حداقل 50 نفر از نمایندگان رسیدگی به طرح سوت‌زنی را در اولویت کاری مجلس قرار دارد و این جزو مواردی است که در آیین‌نامه مجلس پیش‌بینی شده اما بدون لحاظ کردن این موضوع همانطور که گفتم طرح حمایت‌ از افشاکنندگان فساد جزو اولویت‌های اصلی مجلس است.

سلیمی خاطرنشان کرد:‌ فضای مجلس نسبت به حمایت از افشاکنندگان فساد یک فضای مثبت است و پیش‌بینی می‌شود این طرح با اکثریت قاطع آرای نمایندگان در صحن به تصویب برسد.

3589 نمایش

نوشتن دیدگاه