cache/resized/3a5b03490f6c874a5d5590754e942041.jpg

لطفاً در این چند ماه باقیمانده خبر ...

cache/resized/312ef3942469e27d4e0478199b12928b.jpg

باید زنده شویم؛ مثل حاج قاسم!

cache/resized/10f2c28ade2cb64f0dfdede8c9aab2a8.jpg

رائفی پور؛ فتوحات غیر اسلامی (9 قسمت)

cache/resized/ddc03af85d17e8781e39c2670f076e7a.jpg

روحانی: ارزش پول را نصف کرده‌اید، ...

cache/resized/0c9ebcb897e331daaa13f117aa972c3c.jpg

علیرضا پناهیان؛ چرا اولین فرمانده ...

cache/resized/0f044d1fea7a219a6678ec996633534e.jpg

نگاه عارفانه و خاص شهید چمران به «درد»

تاریخ انتشار: دوشنبه, 21 بهمن 1398 ساعت 01:18

ماهواره "ظفر" در اقیانوس هند سقوط کرد / دلایل سقوط "ظفر ۱" / پرتاب "ظفر ۲" در خردادماه سال آینده/ آذری جهرمی: متوقف‌شدنی نیستیم؛ ماهواره‌های ایرانی فوق‌العاده‌تری را در راه داریم/ محمد مهاجری: بازهم دستتان را به زانو بگیرید؛ خدا وعده نصرت داده است

ماهواره "ظفر" که امروز با ماهواره‌بر "سیمرغ" به مدار ۵۳۰ کیلومتری پرتاب شده بود، در مرحله سوم پرتاب به سرعت لازم نرسید و سقوط کرد.

در ساعت ۱۹:۱۵ امروز ماهواره "ظفر یک" دانشگاه علم و صنعت با ماهواره‌بر "سیمرغ" به مدار ۵۳۰ کیلومتری پرتاب شد که موفق نبود. این ماهواره‌ در مرحله سوم نیز به دلیل اینکه به سرعت لازم نرسید، در اقیانوس هند سقوط کرد.

این ماهواره پس از ۸ دقیقه نتوانست در مدار قرار گیرد و با سرعت ۶ هزار و ۵۳۳ کیلومتر بر ساعت در ارتفاع ۵۴۱ کیلومتری باقی ماند و ارتباط زمینی آن قطع شد و به گفته وزیر ارتباطات این ماهواره در اقیانوس هند آرام گرفت.

دلایل سقوط "ظفر ۱"؛ پرتاب "ظفر ۲" در خردادماه سال آینده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به دلایل نرسیدن ماهواره "ظفر۱ "به مدار از پرتاب ماهواره "ظفر ۲" در خردادماه خبر داد.

به گزارش ایسنا، آذری جهرمی پس از مراسم پرتاب ماهواره ظفر در جمع خبرنگاران با اشاره به جزئیات این پرتاب گفت: ماهواره ظفر به مدار ۵۴۰ کیلومتری رسید؛ ولی از آنجایی که برای قرار گرفتن ماهواره در مدار نیاز است که به سرعت هفت هزار و ۴۰۰ کیلومتری برسد، ماهواره‌بر به این سرعت لازم نرسید.

وی ادامه داد: در پرتاب ماهواره "پیام" دلیل ناموفق بودن آن مدار الکترونیک بوده است؛ ولی در ماهواره ظفر اشکال از موتور ماهواره‌بر بوده است.

جهرمی خاطرنشان کرد: این امر موجب شد که ماهواره دچار افت سرعت شود و در نتیجه در مدار قرار نگیرد و در اقیانوس هند سقوط کرد.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه این ماهواره در دو نسخه "ظفر ۱" و "ظفر ۲" طراحی و ساخته شده است، خاطرنشان کرد: ماهواره "ظفر ۲" در خردادماه سال آینده پرتاب خواهد شد.

به گفته وی، در پرتاب ماهواره "ظفر ۱" در ثانیه ۴۰۰ ماهواره‌بر شتاب لازم را نداشت و ماهواره با افت شتاب مواجه شد و نتوانست به سرعت لازم برسد.

آذری جهرمی: متوقف‌شدنی نیستیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که امروز پرتاب ماهواره "ظفر" با شکست مواجه شد، گفت: اما ما متوقف نخواهیم شد. ماهواره‌های ایرانی بهتری در راهند.

محمدجواد آذری جهرمی در توئیتر نوشت: "امروز پرتاب ماهواره "ظفر" ناموفق بود. مثل بسیاری از پروژه‌های علمی، شکست اتفاق افتاد. فالکون ۹، جونو ۲، اطلس، پروتون ام و آنتارس صرفا نمونه‌هایی از شکستهای آمریکا در پرتابهای فضایی هستند.

اما ما متوقف شدنی نیستیم! ما ماهواره‌های ایرانی فوق‌العاده‌تری را در راه داریم!"

محمد مهاجری: بازهم دستتان را به زانو بگیرید. بازهم یاعلی بگویید. خدا وعده نصرت داده است

همچنین محمد مهاجری، فعال رسانه ای اصولگرا نیز در شبکه های اجتماعی در این باره نوشت:

اسکندرمقدونی در جنگی شکست خورد و هنگام هزیمت به خرابه ای پناه برد.
خود او می گوید در حالی که در خرابه به آینده می اندیشیدم مورچه ای را دیدم که تلاش می کرد دانه ای را از دیوار بالا بکشد و به لانه اش ببرد.شمردم . هفتاد
بار بر زمین افتاد اما از نفس نیفتاد و سرانجام دانه را به لانه رساند.تلاش او مایه عبرتم شد و از همانجا تصمیم گرفتم برای پیروزی باز هم بجنگم.

ساعانی پیش ماهواره ظفر نتوانست خودش را از نردبان آسمان بالا بکشد و در مدار زمین قرار گیرد. در دوره ای که تحریمها هیچ پنجره ای را برای نفس کشیدن باز نگذاشته تلاش جوانان و متخصصان برومند ایرانی برای تحقق شعار ما می توانیم ارزنده است حتی اگر در اولین گامها ناکام باشد.
خدا قوت دلاوران. بازهم دستتان را به زانو بگیرید. بازهم یاعلی بگویید. خدا وعده نصرت داده است.

1991 نمایش

نوشتن دیدگاه