cache/resized/3a5b03490f6c874a5d5590754e942041.jpg

لطفاً در این چند ماه باقیمانده خبر ...

cache/resized/312ef3942469e27d4e0478199b12928b.jpg

باید زنده شویم؛ مثل حاج قاسم!

cache/resized/10f2c28ade2cb64f0dfdede8c9aab2a8.jpg

رائفی پور؛ فتوحات غیر اسلامی (9 قسمت)

cache/resized/ddc03af85d17e8781e39c2670f076e7a.jpg

روحانی: ارزش پول را نصف کرده‌اید، ...

cache/resized/0c9ebcb897e331daaa13f117aa972c3c.jpg

علیرضا پناهیان؛ چرا اولین فرمانده ...

cache/resized/0f044d1fea7a219a6678ec996633534e.jpg

نگاه عارفانه و خاص شهید چمران به «درد»

تاریخ انتشار: دوشنبه, 30 دی 1398 ساعت 08:14

آیت‌الله مصباح یزدی: برخی در محافل علمی سعی در تئوریزه کردن نسخه تسلیم در برابر دشمن را دارند/ دشمنی‌ها با تسلیم تمام نمی‌شود/ قصد دارند که با شبهات در نسل آینده کشور اثر بگذارند/ اگر بنده خدا باشیم از هیچ قدرتی جز قدرت الهی هراس نخواهیم داشت

رییس مؤسسه امام خمینی(ره) با ابراز تأسف از اینکه برخی در محافل علمی سعی در تئوریزه کردن نسخه تسلیم در برابر دشمن را دارند، گفت: دشمن و زورگویی دشمن با تسلیم تمام نمی شود.

به گزارش آخرین نیوز، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در جلسه درس اخلاق خود با بیان این که شبهات دشمنان نسل جوان را مورد هجمه های بی رحمانه قرار داده است، گفت: باید درباره شبهاتی که مطرح می شود پاسخ های دقیق و درست داده شود.

وی افزود: باید با تبیین دقیق مسائل به نیازها و شبهات پاسخ درست داده شود تا نسل جوان جامعه با واقعیات آشنا باشد، یکی از شبهاتی که از اوایل نهضت امام مطرح بود و کسانی به رفتار ایشان خرده می گرفتند این بود که نسبت به دستگاه حاکم تندروی می شود و اگر آرام تر برخورد شود آن ها عکس العمل شدید نشان نمی دهند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: این اعتراضات بعد از پیروزی انقلاب و استقرار حکومت اسلامی فروکش کرد چرا که آثار پیروزی ظاهر شده بود و عزتی برای ایران و مسلمانان به وجود آمد، اگر هم کسانی مخالف امام بودند جرأت عرض اندام نمی کردند و به اندازه ای شخصیت امام بر دلها حاکم شده بود که کسی به خود اجازه مخالفت نمی داد.

وی ادامه داد: برخی می گفتند که چه کسی جواب خون شهدا را می دهد و امام را متهم می کردند که رفتار تندی داشتند که سبب شد به جنگ کشیده شود و اگر ملایم تر رفتار می کرد این قدر ویرانی، خرابی، شهید و مشکلات اقتصادی نداشتیم و این زمزمه ها بعد از ارتحال امام بیشتر شد.

آیت الله مصباح یزدی ابراز داشت: این تفکر آتش زیر خاکستر بود و به صورت های مختلف در طول رهبری رهبر معظم انقلاب خود را نشان داد و فتنه هایی در طول سال های 78، 88 و 98 رخ داد که نقش دشمن در آن ها برای جامعه روشن شد.

وی عنوان کرد: کسانی که ایمان به راه امام و انقلاب داشته باشند در مسیر حرکت می کنند و به مبارزه با انحرافات می پردازند تا به اهداف عالی انقلاب دست پیدا کنند، البته همیشه مشکلاتی وجود دارد چرا که زندگانی عالم خالی از مشکلات و امتحانات نخواهد بود.

رییس مؤسسه امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: یکی از شبهاتی که در فضای مجازی و گاهی در فضای علمی دانشگاه ها هم مطرح می شود این است که برخی مسؤولان کشور دیپلمات نبوده و بازی سیاسی را بلد نیستند و اگر سخنی می گویند باید تاوان بدهیم.

وی اضافه کرد: فرمایش امام مبنی بر این که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند سدها را شکست چرا که کسی جرأت نمی کرد اسم آمریکا را بدون احترام ببرد، امروز هم وقتی آمریکا در کلام بزرگان نظام تحقیر می شود برخی ادعا می کنند که رفتار بد آمریکایی به دلیل این مواضع است، متأسفانه گاهی در محافل علمی برای این ادعا منطقی درست می شود و سعی می کنند به آن جنبه علمی دهند.

آیت الله مصباح یزدی گفت: اساس این منطق این است که "آمریکا یک کشور بزرگ، پیشرفته و قدرتمند در زمینه های گوناگون است و می خواهد از امکانات به نفع خود استفاده کند و نفت و معادن را ارزان تر بخرد، اگر کمی از منافع خود صرف نظر کنیم بهتر است یا سختی ها را متحمل شویم؟" می گویند با درک شرایط جهانی باید بپذیریم در درجه چندم قرار داریم و باید به خواسته های آمریکا تن بدهیم و با آن بسازیم و دست از تندروی ها برداریم.

وی افزود: گاهی سر کلاس دانشگاه، نشریه ها و روزنامه ها این مسائل مطرح شده و پرورش داده می شود، قصد دارند که با شبهات در نسل آینده کشور اثر بگذارند و مسیر تفکر آن ها را تغییر دهند، اصل این مسأله یک کار علمی و فرهنگی عمیق می خواهد و طلبه ها که فلسفه وجودی آن ها ترویج فرهنگ اسلامی است باید به این کار مشغول باشند تا مردم را با ارزش های اسلامی آشنا کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که کار اصلی حوزه و روحانیت تحقیق و تبیین معارف است، اظهار داشت: این معارف باید درست استخراج و تبیین شود تا هر قشر و دستگاهی به آن وظیفه عمل کند، متأسفانه آنگونه که باید و شاید به وظیفه خود در این زمینه عمل نکرده ایم و ضعف هایی داریم، الحمدلله وضع حوزه ها بعد از انقلاب خیلی تفاوت کرده است اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم و باید خود را به نقطه تراز برسانیم و به مسائل به صورت ساده، صریح و قابل فهم پاسخ دهیم.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در یکی از سخنرانی های اخیر خود فرمودند کسانی که خیال می کنند اگر با آمریکا کنار بیاییم دست از دشمنی برمی دارد اشتباه بزرگی می کنند چرا که دشمنی آمریکا با ما ذاتی است. ماهیت و هویت آمریکا و کشورهای غربی استکبار است و کسانی هستند که می گویند ما با دیگران فرق داریم و برتر هستیم یعنی خود را از دیگران بزرگ تر می دانند.

آیت الله مصباح یزدی ابراز داشت: کسانی در دنیا می گویند نژاد برتر هستند و باید بر نژادهای دیگر حکومت کنند که تفکر هیتلری این چنین بود، خودمحوری و خود بزرگ بینی ویژگی شیطانی است که در انسان ها ظاهر می شود و وقتی چنین روحیه ای وجود داشته باشد در مقام زورگویی، سلطه جویی و ظلم به دیگران بر می آیند.

وی عنوان کرد: آیا کسانی که چنین روحیه ای دارند می توانند با کشوری که از نظر مادی از آنها ضعیف تر کنار بیایند؟ امروز شیطان بزرگ خود را از همه برتر می بیند و هویت و صفت ثابت آن ها زورگویی و استکبار است، تا زمانی که این روحیه و هویت وجود داشته باشد دشمنی آن ها با ایران از بین نخواهد رفت و چنین روحیه ای به راحتی از بین نمی رود.

رییس مؤسسه امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: نباید انتظار داشته باشیم که کشورهای استکباری به این زودی ها هویت خود را تغییر دهند و بخواهند عادلانه و عاقلانه با سایر کشورها زندگی کنند بلکه برای رسیدن به منافع خود به دروغ، فریبکاری، حقه بازی و زورگویی متوسل می شوند، این هویت با مردمی که طالب حق باشد هیچگاه آشتی نخواهد کرد و اگر هم در جایی به ظاهر احترام می گذارد دامی برای فریب است و هرگز دل آن ها برای هیچ فردی از ما نمی سوزد چرا که حاضر هستند هزاران نفر از ما را برای منافع ناچیز مادی خود بکشند.

وی اضافه کرد: کسانی که دم از دوستی ایران و آمریکا می زنند متأسفانه آمریکا را نشناخته اند چرا که گرگ و میش هیچگاه دوست نخواهند شد؛ ما وظیفه داریم هویت خودمان را بهتر بشناسیم تا نسبت به خود دچار غرور و خود بزرگ بینی نشویم.

آیت الله مصباح یزدی تأکید کرد: در صورتی می توانیم در برابر مستکبران ایستادگی و مقاومت کنیم و بنا بر وعده الهی پیروز شویم که روحیه بندگی نسبت به خدا را در خود تقویت کنیم و زیر بار زور و بندگی هیچ کس نرویم، تنها خدا باید تبعیت شود و اطاعت از پیامبر و اهل بیت(ع) از این جهت که اطاعت از خداست اشکال ندارد.

به نوشته خبرگزاری رسا، وی افزود: اگر می گوییم که اطاعت از ولی امر واجب است چون اطاعت از او را اطاعت از امام معصوم می دانیم و اطاعت از امام و پیامبر اطاعت از خدا است، باید روح بندگی خدا را در خود تقویت کنیم و نباید تنها به دو رکعت نماز بسنده شود بلکه باید فکر کنیم که خدا در مواقع مختلف از ما چه می خواهد، اگر بنده خدا باشیم از هیچ قدرتی جز قدرت الهی هراس نخواهیم داشت؛ در مسیر بندگی باید سختی ها و مشکلات را تحمل کنیم تا از امتحانات الهی سر بلند بیرون بیاییم.

272 نمایش

نوشتن دیدگاه