cache/resized/3a5b03490f6c874a5d5590754e942041.jpg

لطفاً در این چند ماه باقیمانده خبر ...

cache/resized/312ef3942469e27d4e0478199b12928b.jpg

باید زنده شویم؛ مثل حاج قاسم!

cache/resized/10f2c28ade2cb64f0dfdede8c9aab2a8.jpg

رائفی پور؛ فتوحات غیر اسلامی (9 قسمت)

cache/resized/ddc03af85d17e8781e39c2670f076e7a.jpg

روحانی: ارزش پول را نصف کرده‌اید، ...

cache/resized/0c9ebcb897e331daaa13f117aa972c3c.jpg

علیرضا پناهیان؛ چرا اولین فرمانده ...

cache/resized/0f044d1fea7a219a6678ec996633534e.jpg

نگاه عارفانه و خاص شهید چمران به «درد»

تاریخ انتشار: جمعه, 08 آذر 1398 ساعت 21:24

حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری: سخنان رهبر معظم انقلاب آبی بر آتش فتنه دشمن بود/ شیوه اجرای سهمیه‌بندی بنزین در بوته نقد است/ بسته معیشتی به‌خوبی پرداخت شود/ دولتمردان پاسخگوی مردم باشند

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه سخنان رهبر معظم انقلاب آتش نشان فتنه اخیر دشمن بود، گفت: سازوکارهای تصمیمات ملی باید اصلاح شود و مسؤولان باید پاسخگوی مردم باشند.  

به گزارش آخرین نیوز از رسا، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه تهران یکی از عالی ترین مصادیق رعایت تقوای الهی را «سخن استوار و سنجیده» دانست و گفت: بر اساس آیات قرآن کریم باید همواره سخنانی سنجیده و قابل دفاع بر زبان جاری کنیم.

وی با بیان اینکه بر اساس آیات قرآن کریم خداوند از ما انتظار دارد سخنانی استوار، غیر قابل رخنه و سنجیده بر زبان جاری کنیم، ادامه داد: سخنان ما باید مصداق «معروف» بوده و با نرمی بیان شود و برای مخاطبان قابل فهم و درک باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با اشاره به اینکه سخنی که بر زبان جاری می شود باید از لحاظ باطنی و ظاهری محکم و استوار و غیر قابل رخنه باشد، اظهار داشت: انسان هنگامی که سخن می گوید باید به عواقب و پیامدهای آن نیز بیاندیشد؛ به عبارت دیگر انسان باید پیش از سخن گفتن برداشت هایی که از آن سخن می شود را نیز در نظر بگیرد.

امام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه سخنی که در آن ضوابط شرعی و قانونی و حقوق دیگران لحاظ شود مصداق «قول سدید» است، ابراز داشت: گاهی برخی افراد سخنانی بر زبان جاری می کنند که حق دیگران طی آن تضییع شده و یا آبروی کسی با آن سخنان از بین می رود؛ این گونه سخن گفتن مصداق بارز «ظلم لا یترک» است و بدون شک گوینده آن سخن مورد عذاب الهی واقع خواهد شد.

وی با بیان اینکه امروز در جامعه نیازمند دقت در سخن گفتن هستیم، افزود: اگر سخنان ما مصداق «قول سدید» باشد بدون شک اسباب رشد و ترقی و پیشرفت خود و دیگران را فراهم آورده ایم؛ کسانی که سخنانشان در جامعه موج ایجاد می کند باید مراقب باشند که سخنشان مصداق «قول سدید» باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با اشاره به اینکه کسانی که صاحب تریبون و مخاطب هستند نباید سخنی را بدون رعایت جوانب آن بیان کنند، عنوان کرد: گاهی برخی افراد سخنانی بر زبان جاری می کنند که با دقت در آن در می یابیم هیچ به عواقب آن فکر نکرده اند.

به گزارش رسا، امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز عبادی سیاسی جمعه تهران با اشاره به حوادث اخیر در کشور خاطرنشان کرد: در زمینه سوخت، انرژی و بنزین اجماع وجود دارد که ما از کشورهای مسرف در مصرف انرژی هستیم؛ ما از لحاظ مصرف نا مناسب انرژی به ویژه بنزین در رده نخست و یا دوم جدول جهانی هستیم.

وی تأکید کرد: مصرف نامناسب انرژی به ویژه بنزین سبب تضییع حق آیندگان شده و وابستگی به نفت را افزایش می دهد؛ ما در زمینه بنزین به خودکفایی رسیده ایم و می توانیم با مصرف درست، صادرکننده آن باشیم، در حالی که این فرصت با مصرف نادرست نه تنها صادرات نداریم بلکه به وارد کننده آن نیز تبدیل خواهیم شد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با بیان اینکه دولت و مجلس باید در زمینه عدم اجرای طرح افزایش قیمت بنزین از 4 سال گذشته پاسخگو باشد، بیان کرد: افزون بر موارد مذکور، مسأله قاچاق بنزین نیز انکار نشدنی است.

امام جمعه موقت تهران با انتقاد از شیوه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین گفت: امروز خود دولتمردان نیز قبول دارند که در زمینه اجرای این طرح کوتاهی صورت گرفته و اذهان عمومی در رابطه با آن اقناع نشد و همین سبب شد تا نارضایتی هایی را در جامعه شاهد باشیم.

وی همچنین به مسأله سرایت گرانی بنزین به سایر کالاها اشاره و مطرح کرد: امروز مردم نگران هستند که افزایش قیمت بنزین موجی از گرانی ها را در جامعه پدید آورد، از همین جهت مسؤولان باید ابهامات و سؤالات مردم را از طریق حضور در رسانه ها به ویژه رسانه ملی پاسخ دهند و بر قیمت کالاها نظارت جدی داشته باشند و از افزایش قیمت مصنوعی کالاها جلوگیری کنند؛ همچنین نسبت به پرداخت یارانه مشمولان نیز اقدامات لازم را انجام دهند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با اشاره به سوء استفاده جبهه استکبار از حوادث اخیر اظهار داشت: اعتراضات اخیر در کشور یک سلسله التهاباتی را در جامعه به وجود آورد؛ طی 8 ماه گذشته جبهه استکبار و امپراتوری بزرگ رسانه ای آن ضربه های بسیاری را از جبهه مقاومت تجربه کرد که اسقاط پهپاد متجاوز، توقیف نفتکش انگلیسی، حمله یمن به آرامکو و حمله حزب الله لبنان به رژیم صهیونیستی از جمله نمونه های آن است، از همین جهت خشم خود را در اغتشاشات اخیر نشان داد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه دنیای استکبار در حوادث اخیر درصدد انتقام گرفتن از جبهه مقاومت به ویژه ایران به عنوان کانون اصلی مقاومت برآمد، ابراز داشت: در 8 ماه گذشته طی ضربه های بزرگی که به جهان استکبار وارد کردیم گفتمان سازش در منطقه رنگ باخت و لطمه بزرگی به استکبار وارد شد؛ امروز آمریکا مانند شیر پیر خسته ای است که هر از چندگاهی عربده می کشد و دندان های ریخته خود را به دیگران نشان می دهد و ما هر روز شاهد افول استکبار و امپریالیسم جهانی هستیم.

سیاست اصلی دشمنان در منطقه آسیب زدن به امنیت و ایجاد هرج و مرج است

وی با اشاره به اینکه اقدامات اخیر دشمنان در حوادث کشور نشان دهنده واکنش منفعلانه جبهه استکبار در برابر جبهه مقاومت و کانون اصلی آن یعنی ایران است، گفت: سیاست اصلی دشمنان در منطقه آسیب زدن به امنیت و ایجاد هرج و مرج است؛ دشمن در حوادث اخیر کار وسیع و پیچیده ای انجام داد که متأسفانه برخی دولتک های منطقه نیز صریحاً و وقیحانه از آن حمایت کردند و ضد انقلاب و سلطنت طلب ها و اراذل اجاره ای نیز با آنها همراه شده و طی دو روز در اقصی نقاط کشور با وحشی گری مردم مظلوم و بی دفاع را زخمی و مجروح کرده و به قتل رساندند و برخی کارگران مظلوم را در آتش سوزاندند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با بیان اینکه حوادث اخیر نتیجه دو سال تلاش دشمن برای ضربه زدن به ایران بود، عنوان کرد: دشمن این کار را طراحی کرده بود و بنا داشت آن را در زمستان انجام دهد اما گرانی بنزین نوعی بهانه به دست آن داد تا فتنه خود را زودتر شروع کند؛ دشمن در حوادث اخیر اوج کینه خود را نسبت به جبهه مقاومت و ایران نشان داد.

سخنان رهبر انقلاب آتش نشان فتنه دشمن بود

وی با تأکید بر اینکه امروز دشمن از شگفتی های امت و امام متحیر شده است، موضع رهبر معظم انقلاب را آتش نشان فتنه دشمن توصیف و خاطرنشان کرد: همگان قاطعیت، مهربانی و جوانمردی در رهبری نظام مشاهده کردند، زیرا ایشان جامع و بی حاشیه و با اقتدار از ساختارهای قانونی و انسجام مدیریتی و وفاق اجتماعی و امنیت کشور دفاع کردند.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: همچنین در ماجرای اخیر از شجاعت و بصیرت و بردباری و نجابت ملت ایران در برابر همه ملت های دنیا رونمایی شد؛ مردم عزیز و سرافراز ایران صف خود را در همه جا با سرعت بسیار زیاد از صف اغتشاش گران جدا کرده و اثبات کردند وقتی پای عزت و آزادی و امنیت ملی در میان باشد در میدان حضور دارند؛ راهپیمایی های اخیر نشانگر خروش ملی علیه بیگانگان، تجدید بیعت با رهبری و قدرشناسی از حافظان امنیت کشور بود و به منزله باطل السحر فتنه دشمن قلمداد می شود.

وی با بیان اینکه مردم فتنه دشمن را در دو روز خنثی کردند، تأکید کرد: اگر خنثی کردن فتنه دشمن در سال 88 هشت ماه و در فتنه 96 هشت روز طول کشید، نابودی آن در حوادث اخیر در دو روز انجام شد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری در ادامه به دیدار بسیجیان با رهبر معظم انقلاب اشاره و بیان کرد: یکی از موارد مهمی که رهبری در این دیدار از وظایف بسیجیان برشمردند مسأله «تولید فرصت و تبدیل تهدیدها به فرصت» است؛ بسیج، ذات ملت ایران است، زیرا در عرصه های مختلف حضور به هنگام بر اساس تشخیص درست و بصیرت در صحنه انجام وظیفه دارند.

وی اضافه کرد: ملت عزیز ما همراه با مسؤولان در شرایط فعلی باید دست به دست هم داده و با دقت تهدیدهایی را که در ماجرای اخیر پیدا شد را تبدیل به فرصت کنند؛ دشمن سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی را هدف قرار داد و سعی کرد میان مردم و مسؤولان تفرقه ایجاد کند، از این رو مسؤولان باید با خدمت عاشقانه و مخلصانه و عمل به وعده هایشان این تهدید را به فرصت تبدیل کنند.

سازوکارهای تصمیمات ملی اصلاح شود

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه امروز باید سازوکارهای تصمیمات ملی اصلاح شده و بسته های اعتمادساز، مراقبت های محیطی و تبیینی در این تصمیمات لحاظ شود، تأکید کرد: مردم نیز باید از روش های اعتراضی ناامن و آسیب زا و بهانه ساز پرهیز کنند و شیوه های مناسب اعتراض امن و سازنده را در پیش بگیرند؛ در حوادث اخیر دیدیم که در میان عربده های مستانه اراذل اجاره ای کمترین چیزی که شنیده می شد اعتراضات مردم بود.

وی با اشاره به اینکه امروز باید از 900 پایگاه نماز جمعه کشور برای سخن گفتن با مسؤولان و اعتراض کردن به برخی تصمیماتشان استفاده شود، ابراز داشت: مسؤولان عزیز شرکت در نماز جمعه را بر خود واجب بدانند و با حضور خود در نماز جمعه اعتراضات و مشکلات مردم را بشنوند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری بر ضرورت توجه همه مردم و مسؤولان به مسأله امنیت ملی خاطرنشان کرد: ما باید امنیت را جدی گرفته و به مسأله پدافند غیر عامل توجه داشته باشیم؛ امروز باید هسته های امنیت محلی و جایگاه پلیس در ذهن و دل جامعه ما تقویت شده و برخی ساختارهای شورای تأمین اصلاح شود و از فناوری های نو در این زمینه استفاده کنیم.

ضرورت تحقق هر چه سریعتر شبکه ملی اطلاعات

وی بر ضرورت تحقق هر چه سریعتر شبکه ملی اطلاعات تأکید کرد و گفت: مسؤولان و خیران به خسارت دیدگان حوادث اخیر توجه ویژه داشته باشند؛ همچنین مسؤولان قضایی نیز قاطعانه و طبق قوانین شرعی محاربان و باغیان را مورد مجازات قرار داده و مملکت را از اراذل وحشی پاکسازی کنند؛ البته کسانی که فریب خورده اند باید ضمن تأدیب از رأفت جمهوری اسلامی نیز بهره مند شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دشمن در حوادث اخیر درصدد ایجاد تفرقه و شکاف اجتماعی برآمد و مردم باید به رغم خواسته دشمن همدلی و همکاری و همیاری مؤمنانه را در دستور کار خود قرار دهند؛ امروز اهالی سیاست باید بدانند وقت گروکشی سیاسی نیست و باید به آسیب دیدگان کمک کنند.

415 نمایش

نوشتن دیدگاه