cache/resized/0825c1c9636c54f8f7e8bb47ab2947c6.jpg

رهبر معظم انقلاب به روایت حاج قاسم

cache/resized/64e9787bdebb026bedc5c0d6e6860aa5.jpg

سخنان تکان دهنده یک عالم اهل سنت در ...

cache/resized/55c83698b664bad156c7c88b75fbd9a1.jpg

مهم‌ترین نکات پیام حج رهبر معظم انقلاب

cache/resized/f19fc0606d28d745e22d0b376b3bc894.jpg

طوفان توییتری «عید غدیر»

cache/resized/617a2a59d384761721dfc707ee57905f.jpg

اعتراف کارشناس بی‌بی‌سی از دوران کثیف ...

cache/resized/93ba05a36ab51fe5a01ad6dda51ca93c.jpg

توصیف شاعرانه شهید حاج قاسم از شهادت

تاریخ انتشار: شنبه, 11 آبان 1398 ساعت 08:09

سید حسن نصرالله : لبنانی‌ها با هوشیاری توطئه جنگ داخلی را خنثی کردند/ مقاومت با قدرت به مسیر خود ادامه می‌دهد/ هدف ما پاکسازی فضاهای لبنان و حفظ آن در برابر تجاوزات اسرائیلی است

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد لبنانی‌ها به لطف بیداری و آگاهی خود توانستند برخی طرح‌ها را که هدف از آن بحرانی کردن اوضاع و رساندن آن به سطح درگیری داخلی بود، خنثی کنند.  

به گزارش تسنیم از شبکه المنار،‌ این سخنرانی به مناسبت هفتمین روز درگذشت علامه آیت الله سید جعفر مرتضی العاملی در مجتمع «المجتبی» علیه السلام آغاز شده است که طی آن دبیرکل حزب الله درباره استعفای دولت لبنان و اوضاع سیاسی حاکم و چشم اندازهای مرحله آینده سخن خواهد گفت.

علامه العاملی از روحانیون حوزه علمیه لبنان و قم و متخصص در تاریخ اسلام و تشیع شنبه چهارم آبان پس از یک دوره بیماری در بیمارستانی در بیروت درگذشت.

مهمترین محورهای سخنرانی سید حسن نصرالله :

(با تجلیل از شخصیت علامه العاملی)سید جعفر مرتضی عمر مبارک خود را در راه تربیت و پرورش طلاب علوم دینی و تاسیس تعداد قابل توجهی از حوزه‌های علمیه سپری کرد.

سید جعفر مرتضی با هدف فعالیت‌های تبلیغاتی و جهادی به جبهه‌های نبرد می‌رفت و همواره از مقاومت حمایت می‌کرد.

ما وقتی برخی عبارت‌هایی را بیان می‌کنیم، برخی رسانه‌ها به تحریف آن به شکل کاملا مغایر با اصل سخنان دست می‌زنند که شاهد چنین مسئله‌ای در خلال تظاهرات در لبنان بودیم.

پس از گذشت دو هفته از آغاز تظاهرات و حوادثی که رخ داد، باید ، برخی نکات مثبت را مورد توجه قرار دهیم.

لبنانی‌ها به لطف بیداری و آگاهی خود توانستند برخی طرح‌ها را که هدف از آن بحرانی کردن اوضاع و رساندن آن به سطح درگیری داخلی بود، خنثی کنند.

بر اساس اطلاعات هیچ شکی نیست که برخی به دنبال کشاندن امور به سمت درگیری بودند.

کسانی که دنبال کشاندن کشور به سمت هرج و مرج و درگیری بودند، با قدرت در صحنه حضور داشتند، حجم فحاشی و ناسزاگویی بی سابقه‌ای در تاریخ لبنان را شاهد بودیم که هدف از آن بحرانی کردن جامعه از طریق اقدامات تحریک آمیز و رسیدن به سطح درگیری بود.

شاهد ناسزاگویی و تعدی به شهروندان و خبرنگاران شبکه‌های خبری بودیم.

کسانی که بر موج تظاهرات سوار شدند، به دنبال بهره‌برداری سیاسی و به تعطیلی کشاندن کشور به خاطر منافع سیاسی بودند.

آنچه مانع هرج و مرج شد، سطح آگاهی و هوشیاری و نظم و بصیرتی بود که بسیاری از لبنانی‌ها در خیلی از مناطق به آن آراسته بودند.

برخی حوادثی که رخ داد، در برابر نظم و انضباطی که به وجود آمد، ناچیز بود، برخی از جامعه محافظت کرده و مانع رسیدن به حالت درگیری شدند.

هر کس به دنبال ادامه تظاهرات است، آن را ارج نهاده و به آنها احترام می‌گذاریم و میان آنها و کسانی که به دنبال موج سواری هستند، تفاوت قائل می‌شویم، اما باید این تحرکات سالم وپاک باقی بماند.

هر کس که می‌خواهد اوضاع را به سمت درگیری داخلی سوق دهد، باید با صبر و حوصله با آن مقابله کرده بدون اینکه تمایلات و اهدافش را محقق کنیم.

قدرت این جنبش در عبور از طوایف بود و امروز هم نباید به سمت طایفه‌گری برود، بلکه باید بر موارد مثبت این جنبش تکیه کنیم.

تمام هم و غم و دغدغه ما طی دو هفته گذشته که همچنان هم دغدغه ما است، این است که از افتادن کشور در وضعیت خلاء و هرج و مرج جلوگیری کنیم.

ما بر روی لبه شمشیر حرکت می‌کردیم، از یک طرف جنبش وخواسته‌های بر حقی و فساد در قدرت وجود داشت و از سوی دیگر وضعیت خطرناکی وجود داشت که کشور را به سمت خلاء سیاسی و مالی سوق می‌داد.

ما هرگز بر موج تظاهرات سوار نشدیم و آن را به سمت و سویی سوق ندادیم، بلکه با مسئولیت‌پذیری برای جلوگیری از بروز هرج و مرج در کشور عمل کردیم.

دولت در حالی استعفا کرد که ما خواهان آن نبودیم، نخست وزیر دلایلی برای استعفا داشت و از جمله پیامدهای این استعفا، تعلیق بسته اصلاحات بود.

برخی خواهان تعدیل کابینه بودند،‌ولی ما گفتیم این مسئله سبب افزایش احساسات خشم صرف نظر از اینکه چه کسی در تعدیل مورد هدف است، خواهد شد.

کشور متعلق به همه است و همه باید با مسئولیت‌پذیری عمل کنند.

همه را به گفت‌وگو میان تمام گروه‌ها و فراکسیون‌های سیاسی و تظاهرات کنندگان دعوت می‌کنیم.

دولت جدید باید به خواسته‌های مردم توجه کند و به اعتمادسازی میان مردم و حاکمیت اقدام کند.

باید از نقش آمریکایی سخن گفت که مانع خروج لبنان از وضعیت کنونی‌اش می‌شود.

خواهان دولت حاکمیتی با حضور همه طیف‌ها هستیم که نقش ملی ایفا کنند و هیچ کدام با سفارت آمریکا و دیگر مراکز برای تصمیم‌گیری ارتباط نداشته باشند.

ما اطمینان داریم که منطق و تجارب و توانمندی‌ها و ابتکاری که لبنانی‌ها دارند به آنها برای خروج از بحران کمک می‌کنند.

آنچه در جنوب شاهد بودیم و رزمندگان مقاومت با یک پهپاد اسرائیلی مقابله کنند، مسئله‌ای طبیعی و عادی بود.

ما معادله خود را تکمیل می‌کنیم و بخشی از فعالیت ما، پاکسازی و ایمن سازی فضاهای لبنان در برابر تجاوزات اسرائیل است و این شیوه ادامه خواهد یافت.

هیچ بحث و جدلی درباره مقاومت وجود ندارد، مقاومت بسیار قدرتمند است و به دور از تحولات داخلی و منطقه‌ای به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

دشمن گمان می‌کرد که مقاومت هرگز جرات استفاده از سلاح کیفی و منحصر به فرد برای مقابله با دشمن را نخواهد داشت، درحالی که مقاومت جسور است و تحت تاثیر هیچ چیزی قرار نمی‌گیرد.

متن سخنان نصرالله درباره تحولات داخلی لبنان :

سید حسن نصرالله گفت : وقتی از برخی عبارات استفاده می کنیم برخی رسانه ها اظهارات مرا به کلی تحریف می کنند و هرآنچه که هم اکنون در جریان است به ما کمک می کند که فهم بهتری درمورد وقایع تاریخی داشته باشیم، برخی رسانه ها اظهارات مرا درخصوص اعتراضات تحریف کردند.

زمانی که خطاب به معترضان گفتم که مطالبات شما بر حق است و نباید اجازه موج سواری از جریان این اعتراضات را به هیچ کس بدهید و اینکه حق شما است که به دنبال اموال و تامین مالی باشید، اگر کسی هست که از شما حمایت مالی کند، پس از دقایقی خیلی از خبرنگاران گفتند که سید شما را مزدوران سفارتخانه‌ها خوانده و اینکه سفارتخانه‌ها از شما حمایت مالی می‌کنند.

در خصوص حوادث اخیر در لبنان باید به نکات زیر اشاره کنم .اول اینکه پس از گذشت دو هفته از آغاز اعتراضات در لبنان و حوادثی که در نتیجه آن رخ داد، باید به برخی نکات مثبت توجه کنیم، اینکه به لطف صبر زیاد و هوشیاری و نظم، لبنانی‌ها توانستند از افتادن در دام آنچه برخی می‌خواستند آنها را به سمت هرج و مرج و درگیری داخلی بکشانند، خودداری کنند، نشانه‌هایی در این باره وجود داشت به ویژه این حجم سنگین از فحاشی و ناسزاگویی که خودجوش نبود.

نکته دوم اینکه از جمله عناصری که سبب سوق دادن کشور به سمت هرج و مرج شد، بستن راه ها برای مدت دو هفته و ایجاد موانع و تحقیر شهروندان و تعرض حتی به برخی خبرنگاران زن و مردم برخی شبکه‌های تلویزیونی بود، سخنگفتن از یک میلیون یا دو میلیون(معترض) کارشناسی و علمی نیست، اما میلیون‌ها نفر در خانه‌هایشان بودند، چرا که راه‌ها به رویشان بسته شده و بسیاری در معرض اهانت قرار گرفتند به ویژه در جاده جنوب که تعمدا آن را بستند.

من اعلام می‌کنم که برخی به دنبال کشاندن مردم به خیابان‌ها برای درگیری داخلی بودند، و می‌خواستند همه درگیر شوند، هرکس ناسزا گفت، محکوم است و نیز هر کس که فضا را برای این مسئله باز کرد، هم محکوم است، حتی برخی رسانه‌ها در این زمینه دست به تحریک زدند، به ویژه وقتی بر ناسزاگویی و اهانت به نوامیس تکیه کردند، دغدغه ما در برهه گذشته این بود که کشور در خلاء و هرج و مرج گرفتار نشود،‌به ویژه در برابر کسانی که به دنبال موج سواری بودند و همه این ناسزاگویی و فحاشی نوعی خشم را در بسیاری از خیابان‌ها به وجود آورد، آنچه مانع رفتن به سمت درگیری و تقابل شد، بصیرت و آگاهی بود که بسیاری از لبنانی‌ها در بسیاری از مناطق به آن آراسته شدند و برخی ادعا خواهند کرد که من تهدید می‌کنم، در حالی که من اعلام می‌کنم، کسی که خواهان بیان نظرش است، این حق اوست،‌ولی باید از اهانت به مردم و ناسزاگویی و تحریک کردن دوری کند، هر کس که خواهان درگیری و هرج و مرج و رویارویی میان جامعه و گروه‌های سیاسی است، باید با صبر با او مقابله کنیم و فشارهای روانی هر اندازه که باشد، اجازه تحقق تمایلاتش را ندهیم.

تظاهرات کنندگان از مرز طایفه‌ای عبور کرده‌اند، امروز نباید این تحرکات به سمت فرقه‌گرایی پیش برود، بلکه باید بر موارد مثبت آن تکیه کنیم، تمام تلاش‌های ما در دو هفته گذشته و حتی در حال حاضر در مسیر جلوگیری از افتادن کشور در بحران و خلاء(قدرت) بوده، ما شعارهای گمراه کننده سر نداده‌ایم، بلکه مانع سقوط کشور شدیم.

حزب الله، مسئولیت جلوگیری از فروپاشی کشور را بر عهده خود قرار داد، البته در این زمینه تنها نیست و به لطف همکاری بسیاری از لبنانی‌ها در کشور و جنبش اعتراضی توانست این کار را انجام دهد، طی سال‌های گذشته برخی در لبنان و خارج آن اصرار داشتند که دولت‌های پیاپی را دولت‌های حزب الله بنامند، در حالی که اینگونه نیست، ما قوی‌ترین عنصر در این دولتها نبودیم و هیچ دولتی در تاریخ لبنان که دولت حزب الله باشد، وجود نداشته است، ولی هدف از این نامگذاری(این ادعا که تمام دولت های لبنان، دولت حزب الله است) جلب دشمنی خارج علیه آن و اینکه مسئولیت شکست یا فساد را بر دوش ما قرار دهند، ما هنگامی که می‌گوییم هرگز با سرنگونی دولت موافقت نخواهیم کرد، نه به این خاطر که به زعم برخی دولت حزب الله است، ما برای خودمان و مقاومت نگران نیستیم، زیرا ما خیلی خیلی قوی هستیم، حزب الله هیچ یک از برگ برنده‌هایش را مورد استفاده قرار نداد، ما وقتی نگرانی یا ترس خود را ابراز کردیم، فقط به خاطر کشورمان بود.

این نکته را به حامیان مقاومت مورد تاکید قرار دادم که از تجمعات خیابانی اجتناب کنند تا درگیری رخ ندهد، ولی ما همواره دیگران را به باقی ماندن در اعتراضات و ادامه فشار در راستای خواسته های بر حق شان ترغیب می‌کردیم.

ما بر این باور بودیم که رفتن به سمت ایجاد یک شوک مثبت از طریق تصویب قوانین و تحقق اصلاحات ممکن است نه استعفای دولت یا تعدیل دولت، برای اینکه به سمت خلاء یا تعطیلی کشور یا اینکه اداره کشور با دولت پیشبرد امور برای مدت طولانی حرکت نکنیم، پس از استعفای دولت، یکی از پیامدهایش، توقف بسته اصلاحات از جمله طرح عفو عمومی و طرح بازپس گیری اموال به غارت رفته و غیره بود، تمام این طرح ها در حالت انتظار قرار دارد، ما با این استعفا موافق نبودیم، نخست وزیری خودش تصمیمش را گرفت و دلایل خودش را داشته است، من نمی خواهم درباره این دلایل بحث و مناقشه کنم، پس از چند روز بنا بر این است که ماموریت تشکیل دولت صورت گیرد و باید برای کاهش دوره دولت پیشبرد امور تلاش شود،‌زیرا تمام آنچه مردم به خاطر آن به خیابان‌ها آمده‌اند در این شرایط محقق نخواهد شد.

امیدواریم که دولت جدید در اسرع وقت تشکیل شود و همچنین امیدوار هستیم که این دولت به خواسته های مردمی که به خیابان‌ها آمدند، توجه کند، دولت جدید باید برای بازگرداندن اعتماد و اعتمادسازی با لبنانی‌ها تلاش کند، دولت جدید باید تمام عناصری را که نشان دهنده اعتمادسازی است، ارائه کند، دولت جدید باید در کار جدی باشد، زیرا زمان محدود است و همچنین حوصله مردم هم کم است، مهمترین عناصر برای اعتمادسازی با مردم، شفاف سازی و صداقت است،‌ فساد نباید ادامه داشته باشد، اگر دولت جدید وضوح و شفافیت و صداقت نداشته باشد. در ادامه باید از نقش آمریکا صحبت کنم که مانع آن شده تا لبنانی‌ها مشکلات و بحران‌هایشان را حل کنند، ما با قاطعیت اعلام می‌کنیم که لبنانی‌ها آن قدر منطق و تجربه دارند که به آنها برای خروج از این بن بست مالی و اقتصادی کمک می کند، البته در صورتی که از زیر بار آنچه بر آنها دیکته می‌شود، رها شوند،‌ما خواهان دولت حاکمیتی واقعی هستیم و اینکه همه در این دولت، تصمیماتشان ملی باشد بدون اینکه با سفارت آمریکا یا دیگران تماس بگیرند.

مقابله اخیر با یک پهپاد اسرائیلی در جنوب یک مسئله عادی و طبیعی است، هدف ما پاکسازی فضاهای لبنان و حفظ آن در برابر تجاوزات اسرائیلی است، آنچه رخ داد، در این چارچوب مستمر قرار دارد و از هر گونه تحولاتی در داخل جدا است، مقاومت اسلامی، رهبران نظامی و رزمندگان و امکانات دارد و به دور و جدای از تمام تحولات داخلی و منطقه‌ای عمل می‌کنند، دشمن تصور می‌کرد که مقاومت هرگز اجازه به کارگیری چنین نوع سلاح مناسب را نخواهد داشت،‌ ولی مقاومت ثابت کرد که جرات این کار را دارد.

372 نمایش

نوشتن دیدگاه