cache/resized/611f0230eeba1adc8bc77b801dca1494.jpg

ناگفته‌های درگیری روحانی و رحیم‌پور ازغدی

cache/resized/894a8642c78668cda7d0191fd1bdf14e.jpg

عروسی متفاوت دو جوان جهادگر و انقلابی

cache/resized/48bc26d69ae1a8b24c4c206762a44f17.jpg

بالکانیزه ایران و دشمنی با مهدویت شیعه

cache/resized/ff66cf18bbaf6dc70603c7c0d6514d1c.jpg

تا جایی که می‌توانید برخورد نکنید

cache/resized/655cbd0911ac7699e96cb9e6984eb2e3.jpg

میلیاردرهای معاف از مالیات!

تاریخ انتشار: شنبه, 12 مرداد 1398 ساعت 09:53

عبدالباری عطوان، تحلیلگر معروف عرب: ایرانی‌ها بار‌ها گفته اند خواهان جنگ نیستند، اما اگر جنگی رخ دهد، پاسخ ایران کوبنده خواهد بود/ صبر ایران برابر آمریکا حد و اندازه‌ای دارد/ ایرانی‌ها برای مدت طولانی به سیاست خویشتنداری کنونی خویش ادامه نخواهند داد

عطوان: ایرانی‌ها بار‌ها گفته اند خواهان جنگ نیستند، اما اگر جنگی رخ دهد، پاسخ ایران کوبنده خواهد بود.

به گزارش آخرین نیوز، رای الیوم نوشت سرنگون کردن پهپاد آمریکایی و توقیف نفتکش انگلیسی این پیام را می‌ دهد که خویشتنداری کنونی تهران طولانی نخواهد بود و باید به این پیام توجه کرد.

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه الکترونیکی رای الیوم در یادداشت امروز خود نوشت: برای ما درک این مسئله که چرا دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، حریصانه می‌خواهد ائتلافی متشکل از ۶۰ کشور برای تضمین دریانوردی در تنگه هرمز تشکیل دهد، سخت است. مسئولیت تامین امنیت دریانوردی در تنگه هرمز یا آب‌های خلیج ‏فارس بر عهده کشور‌های مشرف بر این تنگه یعنی ایران و کشور‌های عربی خلیج فارس است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، شجاعانه و با جسارت، همسویی با این درخواست آمریکا را رد و ملاحظات خود را درباره آن بیان و خود و دولتش را از این طرح دور کرد زیرا به گام‌های حساب نشده ترامپ اعتماد ندارد و از خطر‌های آن می‌ترسد و به همین سبب در بیانیه رسمی که دولت مرکل صادر کرد، تاکید شده است که دولت او به گزینه مسالمت آمیز برای حل بحران خلیج فارس پایبند است زیرا خروج آمریکا از توافق هسته‌ای عامل تنش کنونی در منطقه است و آلمان از جمله شش کشوری است که این توافق را امضا کرده و همچنان به آن پایبند است.

تنها کسی که تا به این لحظه به درخواست دونالد ترامپ برای تشکیل ائتلاف در خلیج فارس پاسخ مثبت داده، بوریس جانسون، نخست وزیر جدید انگلیس است؛ کسی که رئیس جمهور آمریکا را پدر معنوی نژادپرستی غربی جدید می‌داند که به شیوه‌ای شبیه نازی‌ها برای سفید پوستان فعالیت می‌کند.

عطوان در ادامه نوشت: معتقدم که صبر ایران در برابر آمریکا حد و مرزي دارد.

مقامات ایران در هر مناسبتی تاکید می‌کنند که خواهان جنگ نیستند و آغازگر آن نخواهند بود، اما اگر جنگی رخ دهد، پاسخ ایران به گونه‌ای خواهد بود که پایگاه‌های آمریکا را در خلیج فارس و نیز اهداف حیاتی اسرائیل را در فلسطین اشغالی خواهد لرزاند.

سرنگون کردن پهپاد آمریکایی با موشک ایران، توقیف نفتکش دریایی انگلیس در خلیج فارس, حمایت از جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی در غزه، حزب الله در لبنان و انصارالله در یمن پیامی است با این مضمون که ایرانی‌ها برای مدت طولانی به سیاست خویشتنداری کنونی خویش ادامه نخواهند داد.

در پایان این یادداشت آمده است: ترامپ می‌خواهد از ائتلاف دریایی برای دوشیدن بیشتر از کشور‌های خلیج فارس استفاده کند چرا که جمله‌ای که خیلی زیاد از زبان او می‌شنویم این است: "از امروز به بعد آمریکا مجانی از کشور‌های خلیج فارس حمایت نمی‌کند و این کشور‌ها باید خزانه‌های خود را باز کنند و بهای حمایت از آن‌ها را بپردازند. "

منبع: صدا و سيما

412 نمایش

نوشتن دیدگاه