تاریخ انتشار: شنبه, 15 دی 1397 ساعت 08:42

واشنگتن پست: دونالد ترامپ با طرح ضد ایرانی مشاوران خود مخالفت کرد/ رئیس جمهور آمریکا پیروزی ایران را در سوریه پذیرفت/ ترامپ: صادقانه بگویم ایرانی‌ها در سوریه هرکاری می‌توانند بکنند

مقام‌های آگاه دولتی آمریکا به روزنامه واشنگتن پست گفته‌اند که مشاوران ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور، پیشتر طرحی با محوریتی ضدایرانی برای توسعه فعالیت نظامیان آمریکایی در سوریه داشتند که مورد موافقت قرار نگرفت.

به گزارش آخرین نیوز، این طرح در پاییز توسط «جان بولتون» و «مایک پمپئو» به ترتیب مشاور امور امنیت ملی ترامپ و وزیر امور خارجه آمریکا ارائه شده بود.

منابع خبری واشنگتن پست گفته‌اند که رئیس جمهوری آمریکا، هیچ‌گاه چنین راهبردی را مورد تایید قرار نداد.

به نوشته این رسانه، برای تصمیم‌گیری در خصوص سرنوشت نیروهای آمریکایی در سوریه، در روزهای آینده دیدارهایی سطح بالا در کاخ سفید برگزار خواهد شد.

در همین ارتباط، بولتون و «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز هفته آینده برای رایزنی با مقام‌های ترکیه، به این کشور سفر می‌کنند.

ترامپ اخیرا در تصمیمی که متحدان واشنگتن را غافل‌گیر کرد، از خروج نظامیان آمریکایی از سوریه خبر داده بود.

با این وجود، به نظر می‌رسد وی به موجب هشدار مشاوران سیاسی خود، تصمیم به کاهش سرعت اجرای طرح و بررسی ابعاد مختلف آن گرفته است.

این تصمیم که با واکنش‌های بسیاری همراه شد، به استعفای «جیمز متیس» وزیر دفاع کابینه ترامپ انجامیده بود.

رئیس جمهور آمریکا پیروزی ایران را در سوریه پذیرفت

روز جمعه ترامپ در اظهاراتی پیروزی ایران را در سوریه پذیرفت. رئیس‌جمهور امریکا گفت: «من نمی‌خواهم امریکا تا ابد در سوریه بماند، سوریه فقط خاک است و مرگ. ایران دارد واقعاً افرادش را از سوریه بیرون می‌کشد، اما صادقانه بگویم هر کاری که می‌خواهند می‌توانند در سوریه انجام دهند.»

تا حالا تصمیم ترامپ برای خارج کردن ناگهانی نیرو‌های امریکایی از سوریه باعث غافلگیری اسرائیل و محافل قدرت در امریکا شده بود و الان اظهارات او مبنی بر اینکه «ایران هر کاری بخواهد در سوریه انجام می‌دهد» خشم محافل صهیونیستی را ایجاد کرده و مقامات اسرائیلی ترامپ را متهم می‌کنند که نمی‌داند چه اتفاقی در سوریه رخ می‌دهد.

رسانه‌های امریکایی گزارش دادند چند هفته قبل مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه امریکا طرحی را درباره سوریه با محوریت ایران تدوین کرده بودند که ترامپ آن را امضا نمی‌کند. روزنامه واشنگتن‌پست روز جمعه به نقل از مقامات آگاه امریکایی گزارش داد جان بولتون و مایک پمپئو از طرح خود پاییز امسال رونمایی کردند که محور آن را گسترش حضور امریکا در سوریه برای مقابله با ایران تشکیل می‌داد.

پمپئو نشانه‌هایی از این طرح را دو ماه قبل اینگونه بیان کرد: «شکست داعش که زمانی محور اصلی راهبرد ما را تشکیل می‌داد هنوز هم اولویت نخست ما است، اما اکنون دو هدف دیگر به آن اضافه شده‌اند. این دو هدف عبارتند از: حل‌وفصل مسالمت‌آمیز درگیری‌های سوریه و خارج کردن ایران و نیرو‌های تحت حمایت ایران از این کشور.»

بر پایه گزارش جوان، با این وجود، مقام‌های امریکایی به واشنگتن‌پست گفته‌اند ترامپ هیچ‌گاه موافقت خود را با گسترش حضور این کشور در سوریه برای مقابله با ایران اعلام نکرد. یک مقام امریکایی گفت: «این راهبرد با محوریت ایران هیچ‌گاه مورد تأیید رئیس‌جمهور قرار نگرفت.» روزنامه واشنگتن‌پست نوشت ترامپ با دیدگاه‌های مقابله‌جویانه مشاورانش درباره ایران هم‌نظر است، تمرکز او اساساً روی توافق هسته‌ای است. واشنگتن‌پست در ادامه خاطر نشان کرده این تحول نشانه شکست سیاست ضدایرانی بولتون و پمپئو است.

روز جمعه ترامپ در اظهاراتی پیروزی ایران را در سوریه پذیرفت. رئیس‌جمهور امریکا گفت: «من نمی‌خواهم امریکا تا ابد در سوریه بماند، سوریه فقط خاک است و مرگ. ایران دارد واقعاً افرادش را از سوریه بیرون می‌کشد، اما صادقانه بگویم هر کاری که می‌خواهند می‌توانند در سوریه انجام دهند.»

این اظهارات ترامپ با واکنش خشمگینانه رسانه‌های اسرائیلی مواجه شد. «یدیعوت آحارونوت» به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی نوشت: «این ناراحت‌کننده است که ترامپ علاقه‌ای به گزارش‌های اطلاعاتی نمی‌دهد. من شوکه شده‌ام. ترامپ درباره سنگربندی ایران در سوریه و اینکه چه اتفاقی در آنجا می‌افتد چیزی نمی‌داند.»

تمکین انگلیس به واقعیت اسد

جریان احیای روابط دیپلماتیک با دمشق حالا به اروپا رسیده است. علاوه بر اینکه گفته می‌شود ایتالیا برای بازگشایی سفارت خود در دمشق آماده می‌شود. مقامات انگلیسی طی اظهاراتی اذعان کردند بشار اسد در قدرت می‌ماند. جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد: «موضع دیرینه انگلیس این است که ما نمی‌خواهیم صلح نهایی در سوریه با رژیم اسد به دست آید، اما متأسفانه ما فکر می‌کنیم که او برای مدتی در قدرت خواهد بود.» هانت به اسکای‌نیوز گفت: «لندن همچنان اسد را مانعی در مسیر صلح در سوریه می‌داند و موضع‌گیری انگلیس بر این اساس است که صلح دائمی با نظام کنونی سوریه تحقق یافتنی نیست.» به‌رغم اینکه لندن تلاش دارد همچنان موضع خود را علیه اسد حفظ کند، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که انگلیس در حال بازسازی سفارت خود در دمشق است. روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم به نقل از منابع مطلع نوشت: تجهیزات لازم برای بازسازی و تعمیر به ساختمان سفارت انگلیس در دمشق منتقل شده تا این سفارتخانه را برای افتتاح مجدد در آینده نزدیک مهیا کند. درخواست‌های انگلیسی‌ها اخیراً برای گشودن سفارت این کشور در دمشق افزایش یافته به طوری که کارولین کاکس، عضو مستقل مجلس اعیان انگلیس گفته است، انگلیس باید سفارتش را در دمشق بازگشایی کند، زیرا فرصت دسترسی مستقیم به منابع اطلاعات را به آن می‌دهد. کاکس که پیش‌تر نایب رئیس مجلس اعیان انگلیس بود در گفت‌وگو با خبرگزاری نووستی روسیه گفته بود: توصیه مرا دولت هنوز نپذیرفته، اما به هر حال اگر سفارت‌مان را باز کنیم انگلیس می‌تواند مستقیماً اطلاعات را در سوریه از منابع آن‌ها بگیرد نه از منابع دیگر مثل ترکیه.

منبع: ایرنا و جهان نیوز

524 نمایش

نوشتن دیدگاه