تاریخ انتشار: شنبه, 05 آبان 1397 ساعت 14:36

رییس جمهور در دفاع از وزرای پیشنهادی: آنها که می‌گویند ابر تورم داریم یا دروغ می‌گویند یا اقتصاد ایران را نمی‌فهمند/ مردم در رنج و فشارند؛ با صراحت می‌گویم در زمان کوتاه بر مشکلات غلبه می‌کنیم/ در زمینه مسکن بدهکار مردم هستیم و باید جبران کنیم

رئیس جمهوری با اشاره به احکام صادر شده از سوی دادگاه لاهه و همچنین حکم دیوان عالی ایتالیا علیه آمریکا اظهارکرد: طی روزهای گذشته جمهوری اسلامی ایران سه مرتبه در برابر ایالات متحده از نظر سیاسی و حقوقی به پیروزی دست یافته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ظهر امروز(شنبه) در جلسه رسیدگی به صلاحیت وزرای پیشنهادی راه و شهرسازی، صنت، معدن و تجارت،‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اقتصاد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به در پیش بودن اربعین حسینی و آغاز راهپیمایی عظیم به سمت کربلای معلی اظهارکرد: در شرایطی که دشمنان در حال برنامه‌ریزی و توطئه علیه ما هستند و کلمه 13 آبان را به عنوان رمز جنایتکارانه خود اعلام کردند، حضور مردم ما در این راهپیمایی شکوهمند به معنای پیوند عمیق ملت ایران با خاندان رسالت است.

وی تصریح کرد: بی شک اگر عشق به امام حسین و پیروی از راه ایشان نبود،‌ امروز شاهد ایرانی مستقل و پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین موفقیت ملت در برابر تهاجم بیگانگان در طول هشت سال جنگ تحمیلی نبودیم. همه جا و در همه سختی‌ها و موفقیت‌های بزرگ یاری اهل بیت و رابطه مردم با خاندان رسالت بویژه امام حسین (ع) مسیر و راه پیروزی را برای ما هموار کرده است.

رئیس جمهور با اشاره به جلسه امروز مجلس برای رسیدگی به صلاحیت وزرای پینشهاد دولت، خاطرنشان کرد: در این مقطع تاریخی جلسه امروز مجلس بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل پیشاپیش از ریاست محترم مجلس و اعضای هیات رئیسه و همه نمایندگان محترم تشکر می‌کنم،‌ چرا که جلسه فوق‌العاده‌ای تشکیل داده‌اند تا در مقطع حساس کنونی کابینه را تکمیل کنند.

روحانی گفت: آنچه در هفته‌ها و ماه‌های گذشته مشاهده کردیم، پیروزی قاطع ملت ایران در برابر توطئه‌های آمریکا بود؛ بی‌ تردید ما از لحاظ سیاسی در سطح جهان پیروزی کم نظیر تاریخی را در اختیار داریم؛ در تاریخ دنیا کمتر سراغ داریم که آمریکا در سطح جهانی تصمیم مهمی علیه یک کشور بزرگ اتخاذ کرده باشد و هم پیمانان سنتی‌اش او را رها کرده باشند.

وی ادامه داد: یک سال گذشته در همین محل (مجلس شورای اسلامی) به بحث و بررسی می‌پرداختیم که اگر روزی در حقوق لاینفک ملت بزرگ ایران، آمریکا در برابر ایران بایستد ، اروپا در کنار ایران و روبروی آمریکا قرار می‌گیرد، حتما اکثریت قاطع اعضای جلسه این موضوع را نمی‌پذیرفتند و می‌گفتند این یک خوش‌بینی محض است و غیر ممکن است، اما به نظر من با تحقق این اتفاق یک پیروزی سیاسی کم نظیر تاریخی برای ملت ایران در ماه‌های اخیر اتفاق افتاده است.

رئیس جمهوری با طرح این پرسش که چه کسی فکر می‌کرد ظرف چند ماه در سه صحنه بزرگ حقوقی، نمایندگان ملت ایران به پیروزی دست یابند، خاطرنشان کرد: در دادگاه بین‌المللی لاهه ایران مقتدر تاکنون دو مرتبه طی ماه‌های اخیر در برابر آمریکا به پیروزی رسیده است؛ بار اول در زمینه صلاحیت، رسیدگی به دعوای طرح شده از سوی ایران بود که در این زمینه آمریکایی‌ها معتقد بودند لاهه صلاحیت رسیدگی ندارد و ما معتقد بودیم که این دادگاه صلاحیت لازم را دارد. در نهایت نیز لاهه علیه آمریکا و به نفع ایران رای داد.

روحانی ادامه داد: برای بار دوم در زمینه احکام موقت علیه آمریکا معتقد بودیم که این احکام باید صادر شود و آمریکا نیز با این موضوع موافق بود اما حقوقدانان ما و نمایندگان حقوقی ملت ایران به پیروزی رسیدند و چند روز پیش در مجمع عمومی سازمان ملل رئیس دادگاه لاهه محکومیت آمریکا را صریحا اعلام کرد.

وی همچنین به حکم صادر شده از سوی دیوان عالی کشور ایتالیا علیه آمریکا اشاره کرد و گفت: برای بار سوم طی روزهای اخیر در یک بحث حقوقی که طی آن حدود شش میلیارد دلار از اموال جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا توقیف شده بود در دادگاه عالی این کشور نمایندگان ایران در برابر نمایندگان آمریکا به پیروزی رسیدند و این اموال از توقیف آزاد شد.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه از لحاظ سیاسی و حقوقی امروز ملت ما دست برتر را دارد،‌ اظهارکرد: از لحاظ افکار عمومی، جهان ایران را کشوری متعهد به تعهدات می‌داند و آمریکا را به عنوان کشوری که هم وفای به عهد ندارد و هم مقررات بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد، می‌شناسد.

روحانی خاطرنشان کرد: در پی موفقیت‌های بزرگ کسب شده، جمهوری اسلامی ایران به دو موفقیت دیگر نیازمند است؛ اولین آن، موفقیت از لحاظ اجتماعی و دیگری موفقیت از لحاظ اقتصادی است؛ تمام برنامه‌ها بر این بوده که مردم ایران در مشکل اقتصادی قرار بگیرند و در برابر آمریکا سر فرود آورند.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های دشمن بر این بوده که در موضوعات دیگر یعنی موضوع روانی و اجتماعی مردم را نسبت به آینده کشور و معیشت و آینده فرزندان خود مأیوس بسازند؛ در این دو موضوع اجتماعی و اقتصادی ما باید در کنار هم باشیم و آمریکا را به زانو در آوریم. بی تردید در این مصاف مهم تاریخی، دولت به عنوان سرباز مقدم این جبهه خواهد بود اما بدون مجلس، قوه‌ قضاییه و حمایت نیروهای مسلح و همچنین بدون هدایت و حمایت مقام معظم رهبری حتما نمی‌توانیم پیروز شویم.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: امروز خوشحال هستیم که هدایت جامعه را در این مقطع حساس رهبری بر عهده دارد و دولت با امید فراوان و توان لازم معتقد است که با هدایت رهبری و حمایت مردم از مشکلات پیش رو به خوبی عبور خواهیم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت و مجلس معتقدند مردم در رنج و فشار بوده و زندگی آنها به سختی می‌گذرد، گفت: مردم از ما می‌خواهند که مشکلات آنها را حل کنیم. این حق مردم است. ما موظفیم کشور را از مشکلات با وحدت، اتحاد و یکپارچگی عبور دهیم. نتیجه جلسه امروز حتما بارقه امیدی برای ملت خواهد بود. ملت امروز می‌بیند که دولت و مجلس در کنار هم بوده و مصمم‌اند که مشکلات مردم را حل کنند.

وی ادامه داد: همه می‌دانیم که رسانه‌های بیگانه به مشکلات می‌دمند و می‌خواهند با تبلیغات دروغین افکار مردم را تسخیر کنند. رسانه‌های بیگانه به دروغ می‌گویند که ایران گران‌ترین کشور است. اما من از ملت می‌پرسم آیا آموزش در ایران جزو ارزان‌ترین آموزش‌ها در میان کشورها نیست؟ آیا بهداشت و درمان به طور نسبی جزو ارزان‌ترین میان کشورها نیست؟ آیا بنزین، گازوئیل، گاز جزو ارزان‌ترین میان کشورها نیست؟ آیا برق و آب در قیمت متعادل و مناسب نسبت به سایر کشورها نیست؟ آیا حمل و نقل در شرایط معتدل نیست؟ ما جزو کشورهایی هستیم که از لحاظ آموزش، بهداشت، انرژی و نیازمندی‌ها و کالاهای اساسی مردم جزو ارزان‌ترین کشورها هستیم.

روحانی تاکید کرد: با این وجود در بسیاری از نیازمندی‌های مردم مخصوصا آنها که حقوق ثابت دارند، مشکلی وجود دارد. ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم چون آمریکا فشار می‌آورد، نمی‌توانیم کاری کنیم. این پاسخ پذیرفته نیست. نمی‌توانیم بگوییم چون فروش نفت مشکل دارد پس در اداره کشور ناتوانیم. نمی‌توانیم بگوییم به لحاظ روابط بانکی و مالی با دنیا مشکلاتی داریم، پس نمی‌توانیم زندگی مردم را اداره کنیم. ما وظیفه داریم کشور را اداره کنیم. البته باید واقعیات را به مردم بگوییم. من در محضر نمایندگان ملت با صراحت اعلام می‌کنم با وحدت، یگانگی، اتحاد و ایستادگی ملت بی‌تردید نه در زمان چندان طولانی بلکه در زمان کوتاه از مشکلات عبور می‌کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آنها که می‌گویند ابر تورم داریم یا دروغ می‌گویند یا اقتصاد ایران را نمی‌فهمند، خاطرنشان کرد: ما ابر تورم نداریم. ابر تورم از لحاظ اقتصادی و تحلیل سیاسی نادرست است. ما از یک تورم تک رقمی متاسفانه عبور کرده‌ایم اما حتما می‌توانیم تورم را مهار کنیم. مهار تورم امکان‌پذیر است و روند صعود تورم ادامه نمی‌یابد. تورم ما افزایش یافته است. رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری هم کاهش یافته اما در عین حال در هیچ زمانی به اندازه امروز ذخایر کالاهای اساسی ما در سطح بالایی نبوده است. انبار ذخایر کالاهای ما کاملا مطمئن است.

وی بیان کرد: با آنکه امروز مشکلات ارزی داریم اما میزان ذخایر ارزی ما از همه پنج سال گذشته بالاتر است. هم کل ذخایر بالاتر است و هم ذخایر اسکناس. ما مشکل لاینحلی نداریم و مشکلات موجود را می‌توانیم با کمک هم حل کنیم. چهار سال است که در گندم، خودکفا شده‌ایم که در دهه‌های گذشته این دستاور بی‌نظیر بوده است. در حوزه گاز و گازوئیل نیز خودکفا هستیم و در بنزین هم در ماه‌های آینده خودکفا می‌شویم.

روحانی تاکید کرد: ما بیش از هر زمان دیگر به رای نمایندگان مجلس نیازمندیم تا کابینه با سرعت کامل شود و چهار وزیر پیشنهادی مسئولیت را بر دوش بگیرند و با تلاش از مشکلات مردم بکاهند.

346 نمایش

نوشتن دیدگاه