تاریخ انتشار: دوشنبه, 16 بهمن 1396 ساعت 14:07

سخنگوی وزارت امور خارجه: اطلاعی از کارگروه مشترک سه کشور اروپایی در خصوص برجام نداریم/ بحثی که درباره شروط مکرون برای سفر به ایران مطرح شد غلط و نابجاست

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما هیچ اطلاعی از کارگروه مشترک سه کشور اروپایی در خصوص برجام نداریم. مطلبی در این باره به صورت رسمی از اروپایی ها دریافت نکردیم. آمریکایی ها رویاهای خود را از زبان دیگران مطرح می کنند.

به گزارش ایرنا، بهرام قاسمی این مطلب را پیش از ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد.

قاسمی با بیان اینکه سنگ اندازی های دولت آمریکا بعد از برجام ادامه داشته و بعد از این هم ادامه خواهد داشت، گفت: این اقدامات نشان داده است که آمریکا حاضر نیست تعهدات خود را عملی کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات مداخله جویانه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اتفاقات اخیر ایران گفت: این بار اول آمریکا نیست و احتمالا بار آخر هم نخواهد بود و دولت آمریکا با توجه به سیاست های خصمانه خود در قبال ایران از این رفتارها برای مداخله در امور داخلی ایران خواهد داشت.
وی افزود: این نوع مداخلات و اصرار بر موضوعات داخلی ایران محکوم و غیرقابل پذیرش است و آمریکا حق ندارد در مسائل داخلی ایران دخالت کند.

**دکترین جدید هسته ای آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی پیرامون دکترین جدید هسته ای آمریکا اظهارداشت: سیاست های یکجانبه گرایانه و زیاده خواهانه آمریکا قطعا با عکس العمل کشورهای مستقل جهان مواجه خواهد شد، این سیاست ها قطعا محکوم است و می تواند جامعه جهانی را با دشواری های بسیار مواجه کند.
به گفته قاسمی سیاست های آمریکا ثبات و امنیت جهانی را مورد خدشه قرار می دهد و جامعه جهانی باید به این سیاست ها عکس العمل لازم را داشته باشد.

** تداوم حضور آمریکایی ها در عراق

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگر درباره تداوم حضور آمریکایی ها در عراق اظهار داشت: عراق کشور مستقلی است و خودش سیاست هایش را تعیین می کند. من فکر می کنم حضور نیروهای بیگانه در عراق در نهایت نمی تواند ادامه یابد و این حضور قطعا مغایر با منافع ملی عراق است ولی آنچه مسلم است این موضوعات در حیطه اختیارات مردم و دولت عراق است که تصمیم بگیرند با چه کشورهایی روابط خود را تنظیم کنند.
وی تصریح کرد: تجربه نشان می دهد که حضور آمریکا در هر کدام از کشورهای منطقه نتایج مطلوبی هم برای مردم آن کشور و منطقه نداشته است.

**ترکیه عملیات در سوریه را متوقف کند

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ایران در دوران پساداعش از تحولات سوریه کنار گذاشته شده است، گفت: من اینگونه به مسائل سوریه نگاه نمی کنم . ایران، روسیه و ترکیه بر ادامه رایزنی های قبلی خود در آستانه همکاری خود را ادامه می دهند.
وی افزود: آنچه توسط ترکیه درسوریه اتفاق افتاده است و می توانم در باره ان صحبت کنم این است که باید عملیات ترکیه متوقف شود و به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشته شود.
قاسمی تاکید کرد: ادامه این روند توسط ترکیه می تواند به بازگشت بی ثباتی و ناامنی و تروریسم در سوریه کمک کند، همانطور که برخی اخبار از دمشق حاکی از اقدامات جدید تروریست ها است.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: حتما ترکیه باید در خصوص اقدامات خود بازنگری کند و هر چیزی که درباره سوریه وجود دارد می تواند در قالب پروسه آستانه و مذاکراتی که در جریان است، مورد گفت وگو و رایزنی قرار گیرد.
وی ادامه داد ما در حال مذاکره و رایزنی با هر دو کشور (ترکیه و روسیه) هستیم و این رایزنی ها ادامه خواهد داشت.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگر پیرامون آخرین تحولات گفت وگوهای ایران با گروه FATF گفت: تماس ها در این خصوص ادامه دارد.

** بحثی که درباره شروط مکرون برای سفر به ایران مطرح شد غلط و نابجاست

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی دیگری درباره سفر آتی رییس جمهوری فرانسه به تهران و ادعایی که یکی از نمایندگان مجلس درباره شروط ماکرون گفته است، بیان کرد: ایران در چهار دهه گذشته نشان داده است که از چه منشی در ارتباط با دولت های دیگر پیروی می کند، ما شرط پذیر نیستیم و خودمان درباره سیاست هایمان تصمیم می گیریم.
قاسمی اظهار کرد بحثی که درباره شروط آقای مکرون برای سفر به ایران مطرح شده غلط، نابجا و کاملا اشتباه است که در چارچوب سیاست های جمهوری اسلامی ایران نمی گنجد.
وی گفت : من ریشه این مباحث را نمی فهمم و اطلاعی هم از آن ندارم و از وزارت امور خارجه و سفارت ایران در پاریس هم در این باره چیزی نشنیدم.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه هنوز تاریخی برای سفر رییس جمهوری فرانسه به ایران مشخص نشده اظهار کرد: قرار بود بعد از سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران دو کشور درباره آن تصمیم گیری کنند و ما بعد از این سفر می توانیم بیشتر صحبت کنیم ولی روسای جمهوری که به ایران می آیند در سفرهای رسمی به حضور رهبری می رسند و این در پروتکل های ایران امری پذیرفته شده و طبیعی است و آن را به گونه ای دیگر تعبیر کردن اشتباه است.
قاسمی یادآور شد: درگذشته هم معمولا وقتی روسای دولت ها به ایران سفر می کردند توسط رهبری به حضور پذیرفته می شدند و این نمی تواند شرط تلقی شود.
وی گفت: فرانسه هم علیرغم همکاری های رو به رشد در جایگاهی نیست که بخواهد برای ایران چنین شرطی و شروطی تعیین کند.

**فرانسه ارائه تسهیلات را افزایش دهد

وی در خصوص اختصاص اعتبار از سوی فرانسه برای مراودات تجاری با ایران اظهار کرد: آنچه توسط بانک های فرانسوی مطرح شده در چارچوب مناسبات مثبت بین ایران و فرانسه است. در یکی دو سال گذشته روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در یک روند منطقی و مشخص برقرار بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: هر گونه تسهیلات بانکی که منجر به توسعه همکاری های دو کشور شود، می تواند در تعمیق روابط دو طرف موثر باشد.
قاسمی تاکید کرد: چنین توقعی از فرانسه وجود دارد که پس از برجام و در شرایط کنونی با تسهیلات لازم را برای همکاری های دو کشور افزایش دهد.

**روابط ایران و طالبان

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه روابط ایران با طالبان اظهار کرد: ما امیدوار هستیم که افغانستان در کنار احزاب و گروه ها تلاش بیشتری در جهت تثبیت ثبات و بازگرداندن امنیت به آن کشور به عمل آورد.
وی افزود:البته مسائل داخلی افغانستان به دولت و مردم این کشور مربوط است و ما در مسائل داخلی هیچ کشوری دخالت نخواهیم داشت.
قاسمی یادآور شد : اظهارات ضد و نقیضی در افغانستان نسبت به مسائل مختلف از سوی برخی گروه ها مطرح می شود که ناشی از مسائل داخلی این کشور است و من ترجیح می دهم در آن ورود نکنم.
وی تصرح کرد: آنچه برای ایران مهم و اساسی است آرامش، امنیت و ثبات در افغانستان است و اینکه بتواند گام های لازم برای رفاه مردم افغانستان بردارد.

** قطعا در اجلاس کویت شرکت خواهیم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگر درباره حضور ایران در اجلاس بازسازی عراق که قرار است در کویت برگزار شود اظهارداشت: موقعیت ما با سایر کشورها در عراق متفاوت است، ما از دیرباز و بعد از سقوط حکومت استبدادی در عراق همواره درکنار مردم این کشور قرار داشتیم و تا جایی که توانسته ایم همکاری های خوبی در حوزه های اقتصادی و مبادلات فرهنگی و آمد و شد میان نهاد های مختلف داشته ایم.
وی تصرح کرد: ما قطعا در اجلاس کویت شرکت خواهیم کرد، باید ببینیم چه برنامه ریزی وجود خواهد داشت و بعد از اجلاس درباره چگونگی سیاستگذاری و همکاری با عراق نظراتمان را مطرح می کنیم.
قاسمی با بیان اینکه تعدادی از تجار ایرانی در روزهای نخستین اجلاس حضور خواهند داشت ابراز امیدواری کرد تجار ایرانی بتوانند پروژه ها و همکاری های خود را با طرف های عراقی مشخص کنند.
وی در عین حال گفت همکاری های ما با عراق منوط به چنین اجلاسی نخواهد بود، در عین حال سعی می کنیم با تمام قدرت در اجلاس حضور داشته باشیم و به موفقیت این اجلاس کمک کنیم.

352 نمایش

نوشتن دیدگاه