تاریخ انتشار: دوشنبه, 13 آذر 1396 ساعت 11:59

مطمئن باشید همین کسانی که به هیئت‌ها کمک مالی می‌کنند، خود همین‌ها هستند که در «طول سال» به فقرا کمک می‌‌کنند/ گمرک ایران: ۲۰۰۰ آیفون ایکس وارد شد!

امروز گمرک ایران از واردات بیش از ۲ هزار و ۹۶ دستگاه گوشی تلفن همراه آیفون ایکس در آبان ماه خبر داد.

آخرین نیوز: چندی پیش زلزله مهیب و دلخراش در غرب کشور رخ داد و ایران را عزادار کرد.

بعد از آن، موج کمک های مردمی به سمت مناطق زلزله زده سرازیر شد؛ کمک های ادامه داری که نظیرش در هیچ جای جهان دیده نشده است.

اما از آنجایی که بحران های مرتبط با ایران، همواره کاسبانی را به دنبال دارد؛ زلزله نیز از این قاعده کلی مستثنی نشد و کاسبانی پیدا کرد.

البته این بار نه برای کاسبی مادی، بلکه برای کاسبی معنوی آن هم از نوع معکوس!

این گروه افرادی هستند که همواره زمانی که ایام محرم و صفر و همچنین ایام حج و از این قبیل مراسم مذهبی می رسد، به یاد فقیران و مستمندان می افتند.

نه اینکه خودشان پیش قدم شوند برای کمک به مستمندان، خیر؛ بلکه با ژست های روشنفکرانه از کسانی که در این گونه مراسم هزینه می کنند، به طور نمونه اینطور انتقاد می کنند:

«به جای حج رفتن، بنده های خدا را در یابید»

« به جای هزینه در این راه ها (منظور محرم و ...) ، پول خود را به فقیران بدهید»

« اگر خود امام حسین (ع) بود اکنون در این راه ها هزینه می کرد»

و از این قبیل جملات زیبا که هر شنونده ای را به وجد می آورد.

در اینکه کمک به مستمندان و فقیران و از همه مهمتر زلزله زدگان داغدار در اولویت قرار دارند و باید تمام توان مردمی و دولتی و حکومتی برای کمک به ایشان به کار گرفته شود، شکی نیست. شدیداً واجب است.

اما اینجا نکته ای مورد غفلت واقع می شود، و آن اینکه گروهی که اینگونه مباحث را مطرح می کنند چه گروهی هستند؟

آیا فقط اکنون شور کمک به خود گرفته اند که خود این نیز قابل تقدیر است.

آیا در تمام سال هم به فکر کمک به فقران هستند؟

آیا افرادی که دم از کمک به فقرا می زنند، در طول سال «مقداری» از هزینه های اضافی خود از قبیل سفر به آنتالیا، دوبی، چالوس، بابلسر، کویر، دریا، دشت و دمن و غیره « کم » می کنند تا به مستمندان و فقرا کمک کنند؟

آیا افرادی که در طول سال انواع مهمانی های پرخرج و «گودبای پمپرز» و خرید لوازم آرایشی و انجام انواع عمل های زیبایی را بدون هیچ کم و کاستی انجام می دهند؛ درد فقرا دارند؟

گویی که پولی که خرج نذورات و حج رفتن و مراسم مذهبی می شود، پول اضافی است و پول هایی که خرج آرایش و سفر و پارتی و غیره می شود، واجب است!

اتفاقاً کاملاً برعکس؛ پولی که هزینه در راه خدا و زنده ماندن اسلام شود، دفع بلا می کند؛ دفع فقر می کند.

اگر این گروه از کاسبان، بخشی از هزینه های اضافی سالانه خود را کم کنند، آنگاه اگر این مباحث را مطرح کنند قطعاً خیّرین استقبال می کنند و در این زمان چه اشکالی دارد که در ایام بحرانی هزینه های حاشیه ای مراسم مذهبی کم شود، به طور مثال برخی مراسم بدون شام و نهار برگزار شود.

اما نکته اینجاست که این گروه منتقد، همواره نشان داده اند که در اصل، اسلام عزیز را نشانه رفته اند. اینان مخالف برگزاری اینگونه مراسم هستند و خواستار حذف کل مراسم های مذهبی هستند!

اینان به خوبی درک کرده اند که «محرم و صفر است که اسلام را زنده نگاه داشته است»؛ لذا درصد حذف آن برآمده اند!

امروز به حج و شام و نهار انتقاد دارند؛ فردا به خرما و چایی!

جالب است که وقتی توجه می کنیم، می بینیم که اتفاقاً خیّرینی که همواره در هزینه های مراسم های مذهبی سالانه سهیم هستند، گروهی هستند که در طول کل سال نیز به داد فقرا می رسند و مدرسه سازی و درمانگاه سازی می کنند!

عجیب اینکه همزمان با کمک های خیّرین به مردم و فقرا در طول کل سال، گروه منتقد به طور نمونه سه شنبه ها را در ترافیک جاده تهران به شمال به سر می برند و یا در سواحل آنتالیا !!!

گوشه ای از هزینه اضافی برخی کاسبان و منتقدان مراسم های مذهبی!

امروز گمرک ایران از واردات بیش از ۲ هزار و ۹۶ دستگاه گوشی تلفن همراه آیفون ایکس در آبان ماه خبر داد.

ارزش این تعداد گوشی بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه جامع گمرکی در مجموع به میزان 2میلیون و 290 هزار دلار بوده است.

!!!

 

 آخرین‌نیوز (رسانه مستقل ایرانیان) را در پیام‌رسان سروش دنبال کنید

489 نمایش

نوشتن دیدگاه