cache/resized/3a5b03490f6c874a5d5590754e942041.jpg

لطفاً در این چند ماه باقیمانده خبر ...

cache/resized/312ef3942469e27d4e0478199b12928b.jpg

باید زنده شویم؛ مثل حاج قاسم!

cache/resized/10f2c28ade2cb64f0dfdede8c9aab2a8.jpg

رائفی پور؛ فتوحات غیر اسلامی (9 قسمت)

cache/resized/ddc03af85d17e8781e39c2670f076e7a.jpg

روحانی: ارزش پول را نصف کرده‌اید، ...

cache/resized/0c9ebcb897e331daaa13f117aa972c3c.jpg

علیرضا پناهیان؛ چرا اولین فرمانده ...

cache/resized/0f044d1fea7a219a6678ec996633534e.jpg

نگاه عارفانه و خاص شهید چمران به «درد»

تاریخ انتشار: سه شنبه, 19 آذر 1398 ساعت 09:31

تاجزاده: اغتشاشات آبان، خشن‌تر تکرار می‌شود!

مصطفی تاجزاده، فعال چپ و از دستگیرشدگان فتنه 88 در بخشی از یک مصاحبه با سایت اعتمادآنلاین گفته است: اصل این موضوع (اغتشاشات آبان) قابل پیش‌بینی بود. مردم از نظر اقتصادی تحت فشار بسیار زیادی هستند. از نظر اجتماعی، فرهنگی و سیاسی احساس می‌کنند که گوش شنوایی برای اعتراضات و حرف‌های آنها وجود ندارد. توجیه نیستند که چرا ایران باید تحریم باشد و فشارها را تحمل کند. فضای فساد هم که کلاً جامعه را گرفته است، آن بالا همه مشغول بخور بخور هستند و کسی به فکر ما نیست!

او می‌افزاید: من پیش‌بینی می‌کردم که دیر یا زود اتفاق می‌افتد و الان هم باز پیش‌بینی می‌کنم که دیر یا زود باز هم اتفاق می‌افتد. همچنان که آبان 98 از دی‌ماه 96 گسترده‌تر، خشن‌تر و غارتی‌تر بود، بعدی هم گسترده‌تر، خشن‌تر و غارتی‌تر خواهد بود اگر جمهوری اسلامی به سرعت به فکر این نباشد که با مردم آشتی کند و به سمت این برود که رضایت و اعتماد و مشارکت آنها را جلب کند.

تاجزاده می‌گوید: این اعتراضات همچنان حل‌ناشده باقی مانده است و تمام علل و عوامل و دلایلی که موجب اعتراضات مردمی در بیش از 100 شهر ایران شد، همه به قوت خود باقی است. هیچ یک از آنها کم نشده و با نحوه برخورد حکومت اضافه هم شده است. بنابراین باز مردم منتظر هستند که در یک فرصت دیگر، اعتراض کنند. همان‌طور که گفتم مگر اینکه یک تجدیدنظر در سیاست‌ها صورت گیرد و مردم احساس کنند حکومت صدای آنها را شنیده و لزومی ندارد که به خیابان بریزند، برخورد کنند، آتش بزنند و غارت کنند.[1]

*ما پیش از این و در بیش از 300 شماره از وبلاگ مشرق، به تفصیل درباره مفهومی به نام «فتنه اقتصادی» توضیحات مبسوطی را ارائه کرده‌ایم و حتی قبل از بروز اغتشاشات دیماه 96 نیز توضیح دادیم که مفاهیم طراحی شده در ستاد جریان سیاسی برای به خیابان کشاندن مردم؛ مقولاتی روانی هستند که قرار است یک عامل واقعی در کنار آنها نقش آتش‌زنه را ایفا کند.

مسئله "بخور بخور در بالا" هم سخن عوامانه‌ای است که تاجزاده اگرچه می‌گوید که پژواک آنرا در کف خیابان بشنود اما او خود بهتر از همه می‌داند که این سخن در واقعیت وجود ندارد و مقامات بالای نظام جمهوری اسلامی ایران جملگی پاکدست هستند. (و خطایی هم اگر رخ بدهد به شدیدترین وجه مورد مقابله قرار می‌گیرد)

جالب است که دوست تاجزاده یعنی سعید حجاریان نیز زمانی گفته بود: بی‌اخلاقی‌ها از بالا تزریق می‌شود![2]

فی‌الجمله تاجزاده اساساً نه تنها حاضر به بیان مثبتات کشور نیست بلکه این را هم به مردم نمی‌گوید که او و دوستانش بودند که دولتی را در دامان مردم گذاشتند که قائل به "نظارت بر قیمت‌ها" نیست و سبب‌ساز گرانی شده است.

و همین دولت است که بدون هیچ دلیل یا توضیحی، یک طرح بدون پیوست را اجرا می‌کند و آتش‌زنه‌ای که آقایان منتظرش بوده‌اند را به انبار اعتراضات روانی مردم می‌اندازد.

و دانستن همین کدها بود که ما و مخاطبانمان به فضل الهی، قبل از آقای تاجزاده وقوع این رخدادها را پیش‌بینی کرده بودیم و دائما بر نوشداروی مسئله جانفرسای فتنه اقتصادی تأکید داشته‌ایم.

نوشداروهایی مثل بیان مثبتات کشور توسط خواص، بیان راهکار صندوق رأی به جای خیابان، وادارسازی دولت به نظارت بر قیمت‌ها، حمایت خاص دولت از کالاهای سبد معیشتی مردم، نظارت امنیتی بر رفتارهای موجد آتش‌زنه بودن و...

مع‌الوصف بایستی اشاره کرد که تاجزاده در این زمینه درست می‌گوید و همانطور که عددی از تحلیلگران کشور نیز بیان کرده‌اند، قرار است اغتشاشات اخیر در کشور مزمن شود.

مزمن شدنی که یگانه راه استشفای آن استفاده از راهکارهای فوق‌الذکر، دفاع از دستاوردهای اقتصادی کشور و بیان جنبه‌هایی است که نظام جمهوری اسلامی را به مایه مباهات تبدیل کرده است.

همان جنبه‌هایی که تاجزاده و دوستانش در اصلی‌ترین دستور کار جنگ روانی خود، اصرار بر کتمان و انکار آنها دارند و به جای آن ابراز می‌کنند که "جامعه ایرانی لجن است"![3]

اینکه چه کردیم و چگونه رفتاری در منصه سیاسی داشتیم که یک مجرم مبرّز سال 88 اکنون اینگونه بر سریر انتقام نشسته و برای ریخته شدن بیشتر خون مردم تئوری‌پردازی می‌کند؛ یکی از قابل تأمل‌ترین فرایندهای سیاسی 41 سال اخیر در کشور است...

منبع: مشرق

386 نمایش

نوشتن دیدگاه