تاریخ انتشار: سه شنبه, 26 تیر 1397 ساعت 13:00

نوبخت: برخی مثل سریال «گالیور» فقط می‌گویند «ما نمی‌توانیم»

نشست سخنگوی دولت صبح امروز سه‌شنبه ۲۶ تیر برگزار شد. در این نشست محمدباقر نوبخت از کاهش بدهی دولت به بانک مرکزی خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین نشست خبری سخنگوی دولت صبح روز سه‌شنبه ۲۶ تیر برگزار شد. محمدباقر نوبخت در ابتدای این نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در آخرین جلسه هیأت دولت مقرر شد افراد حقیقی و حقوقی که از دولت طلبکار و به بانک‌ها بدهکارند، 100 هزار میلیارد تومان از بدهی‌شان به بانک‌ها توسط دولت تسویه شود.

وی افزود: در صورت مالی ترازنامه بانک مرکزی مشخص شد که بدهی دولت به بانک مرکزی چیزی حدود 10 هزار میلیارد تومان بود که به 8هزار و پانصد میلیارد تومان کاهش پیدا کرد. یعنی دولت در حال تقلیل بدهی خود به بانک مرکزی است و در این راه خود را مقیّد می داند. البته از 8500 میلیارد تومان بدهی نیز 5800 میلیارد تومان مربوط به سال 89 یا سال 90 است که دولت برای پرداخت یارانه نقدی از بانک مرکزی استقراض کرده بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین بیان کرد: تصویب آیین نامه اجرایی تبصره 18 بودجه نیز در آخرین جلسه دولت تصویب شد تا برای یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی، 65 هزار و 400 میلیارد تومان سرمایه گذاری شود که 300 هزار فرصت شغلی در حوزه مسکن خواهد بود.

او در بخش دیگری از این نشست گفت: ما که نمی‌گوییم چقدر حال ما خوب است و چقدر خوشبختیم، بله مشکل داریم اما این طور هم نیست که یک آدم نادانی در خارج می‌گوید «دیدید من تصمیم گرفتم و اقتصاد ایران در حال فروپاشی است» برخی نیز همچون آدم کوچولوی سریال گالیور بیان می کنند «ما نمی‌توانیم». مشکل داریم اما اقتصاد ایران قوت‌هایی هم دارد.

سخنگوی دولت یادآور شد: از ابتدای سال تا 14 تیرماه کل منابع درآمدی ما 82 هزار و 600 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 51 هزار و 400 میلیارد تومانی که سال گذشته دریافت کرده بودیم، 61 درصد بیشتر است. وضع ما امروز هم به لحاظ ارزی و هم به لحاظ ریالی نسبت به سال گذشته بهتر است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید بیان کرد: براساس گزارش خزانه اعتبارات هزینه جاری 6 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر شده که با همین پول پاداش‌های بازنشستگی، حقوق‌ها و یارانه‌ها پراخت شد. در حوزه عمرانی نیز 23 هزار و 260 میلیارد تومان است. سال قبل در این زمان کل پرداختی 1044 میلیارد تومان بود. یعنی از ابتدای سال تا 14 تیرماه، 22 برابر اعتبارات عمرانی بیشتر از مدت مشابه سال گذشته تخصیص یافت. اینها واقعیت های اقتصادی کشور است.

166 نمایش

نوشتن دیدگاه