cache/resized/aaad1b4090f62f16c3fdcc49f52012b2.jpg

ناگفته‌های سردار حجازی از شب شهادت ...

cache/resized/2e9a63dc8d1817379ed1d7cf4f726b90.jpg

کلیپ| رائفی پور؛ «بستگان پُر حاشیه»

cache/resized/db65eb151d1ed2f78509b36aa2af35cc.jpg

برداشت اشتباه از حدیث «إِنَّمَا ...

cache/resized/99354bda8e5e3961394cbb0563f983b4.jpg

مستند| «لشکر زینبی»

cache/resized/88b5470c651fab91a34f07ab336916d5.jpg

جاسوسان مشغولند مراقب باشید!

cache/resized/cccf465bb1b689d57ce08b512212529a.jpg

میگویند دشمن را تحریک نکنید تا تنش ...

تاریخ انتشار: شنبه, 08 آذر 1399 ساعت 12:49

روحانی: در دام رژیم صهیونیستی نخواهیم افتاد

رئیس جمهور گفت: مردم ما هوشمندتر و حکیم‌تر از آن هستند که در دام رژیم صهیونیستی بیفتند. بدانند دست ان‌ها را خواندیم و موفق نمی‌شوند به اهداف خود دست پیدا کنند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به ترور و شهادت محسن فخری‌زاده معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی (سپند) در یک عملیات تروریستی، گفت: مردم کشورمان و جهان در جریان یک اقدام تروریستی از سوی ایران‌ستیزان علیه یک پژوهشگر و دانشمند ایرانی بودند که اتفاقاً در ماه‌های اخیر وقت خودش را صرف مبارزه با کرونا، پژوهش‌ها و ساخت کیت‌ها کرده بود.

وی افزود: او در واقع برای خودکفایی کشور در دارو و تجهیزات تلاش می‌کرد و مسئولیت بخش پژوهشی در وزارت دفاع را برعهده داشت و کارهای زیادی را انجام داد و بخشی از نیازهای مردم را در زمینه مقابله با کرونا توانست تأمین کند و در اختیار ما قرار دهد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: این ترور وحشیانه نشان می‌دهد که دشمنان ما در هفته‌های پر اضطرابی هستند، هفته‌هایی که احساس می‌کنند دوران فشار آنها کم می‌شود و شرایط جهانی تغییر می‌کند و این چند هفته برای آن‌ها مهم است که حداکثر استفاده را از این روزها ببرند تا هم بتوانند شرایط نامطمئنی را در منطقه به وجود بیاورند و هم توجهات جهانی را از ترور و ارعابی که در مناطق اشغالی به وجود آورده‌اند، دور کنند.

روحانی گفت: همه اتاق‌های فکر و همه دشمنان ایران به خوبی بدانند که ملت ایران و مسئولین کشور شجاع‌تر و غیورتر از آن هستند که این اقدام جنایتکارانه را بی‌پاسخ بگذارند. مسئولین مربوطه به موقع پاسخ این جنایت را خواهند داد.

روحانی تاکید کرد: ملت ایران هوشمندتر و حکیم‌تر از آن هستند که در دام توطئه صهیونیست‌ها بیفتند، آنها در فکر ایجاد یک آشوب و بلوا هستند و بدانند که ما دست آنها را از پیش خواندیم و آنها موفق نخواهند شد که به اهداف خبیثانه خودشان دست پیدا کنند. هم رژیم صهیونیستی و هم آنهایی که ضد ایران هستند بدانند، مسیر توسعه و تحقیقات کشور به سرعت ادامه خواهد یافت و با از دست رفتن فخری‌زاده، فخری‌زاده‌های فراوان کمر همت را خواهند بست و در این صحنه وجود او جبران خواهد شد.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه از مردم ایران در یک هفته اخیر تشکر می‌کنم، گفت: ما ناچار شدیم محدودیت‌ها را افزایش دهیم البته به خوبی می‌دانیم که محدودیت راهکار اصلی نیست، محدودیت یک علامت و هشدار بزرگ است و پشت سر آن اقدامات زیادی باید انجام بگیرد تا ما به هدف خودمان برسیم.

رئیس‌جمهور گفت: تقریباً از اوایل آبان یعنی از یک ماه پیش، این محدودیت‌ها شروع شد، ابتدا در ۴۳ شهرستان و سپس در ۴۶ شهرستان که در آمار امروز نمایان بود که این محدودیت‌ها بسیار تأثیرگذار و مؤثر بوده است و همچنین در ۱۵۰ شهری که از اول آذر اعمال محدودیت شدید شد، علامت‌های مثبتی می‌بینیم و امیدواریم تا پایان هفته جاری شاهد تحولات مثبت بیشتری باشیم.

روحانی اضافه کرد: علاقه ما این است که با همکاری مردم، مخصوصاً در این هفته کاری کنیم که شهرهای قرمز به شرایط نارنجی و زرد برگردند که مردم در آن شرایط هم بتوانند فعالیت اقتصادی داشته باشند و هم ما بتوانیم این بیماری را به خوبی کنترل کنیم.

وی با اشاره به اینکه همه مردم ما می‌دانند راه حل اصلی برای مقابله با این بیماری تغییر رفتار اجتماعی است، هیچ راه دومی ندارد، اظهار داشت: مردم عزیز ما باید سبک زندگی خودشان را عوض کنند، فاصله اجتماعی را مراعات کنند، در تجمعات شرکت نکنند، ترددها را به حداقل ضروری برسانند تا ما در این شرایط بتوانیم به نقاط مطلوبی که مدنظر ماست، برسیم.

رئیس جمهور ادامه داد: البته برای این کار باید آموزش‌های لازم داده شود، هنوز هم بعد از گذشت مدتی برخی می‌گویند ما کرونا نداریم فقط یک مقدار عضلاتم درد می‌کند و بی‌حال هستم و سرفه می‌کنم، این یعنی هنوز دقیق و ملموس برای همه مردم توضیح داده نشده است که بتوانند به راحتی علائم را دریافت کنند. اصلاً مردم ما باید اصل را بر این بگذارند که اگر سرما هم خوردند، آن کرونا است و مراقبت‌ها را شروع و به پزشک مربوطه مراجعه و خودشان را قرنطینه کنند.

روحانی تصریح کرد: متخصصان ما در این هفته‌های اخیر نکاتی را مورد توجه قرار دادند و تاکید کردند که فضای بسته یکی از عوامل مهم شروع این بیماری است.

وی گفت: در یک فضای بسته در فصل سرد و زمستان است، جمعی از اعضای خانواده در کنار هم جمع می‌شوند، تهویه هم وجود ندارد و اگر زمان طولانی باشد، که معمولاً تمام احوالپرسی‌های ما خیلی طولانی است، و یک نفر هم مبتلا باشد و فقط صحبت کند، همین حرف زدن و صحبت کردن در فاصله‌هایی که غیر استاندارد است، می‌تواند مشکل ایجاد کند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: به همین دلیل است که ما در شرایط قرمز، برای شهرهای قرمز اجتماع و جلسات بالای ۱۵ نفر را ممنوع کردیم. حتی خودمان در ستاد ملی کرونا، بخشی در این سالن و بخشی در سالن دیگر هستند زیرا می‌خواهیم پروتکل‌ها را به خوبی اجرا و پیاده کنیم.

روحانی ادامه داد: مساله دوم ما آمادگی کادر درمان و تجهیزات درمانی است. وزارت بهداشت و درمان همه تلاش خود را خواهد کرد تا تسهیلات بیشتری را برای کادر درمانی که به طور طبیعی بعد از ۹ ماه خسته شده‌اند، فراهم کنند تا به خوبی مراقبت‌های لازم را انجام دهند. ما در یک شرایطی هستیم که امروز اعلام شد ۱۴۸ هزار تخت بیمارستانی آماده است، چه زمانی این چنین بوده است؟ در ابتدای دولت یازدهم همه تخت‌های دولتی و غیر دولتی ۹۰ هزار تخت بود، که حدود ۴۰ هزار تخت آن هم قابل استفاده نبود و همه‌اش بازسازی شد.

وی گفت: ما امروز به نقطه‌ای مطلوب رسیدیم که آی‌سی‌یو های ما مجهز هستند. در این دوره ۸، ۹ ماهه کرونا حدود ۲ هزار و ۱۷۸ تخت آی سی یو اضافه شده است. این رقم بسیار مهمی است زیرا تجهیزات و کادر درمانی ما همه به صحنه آمدند. اگر این چنین نبود ما ۴ هزار تخت آی سی یو داشتیم و روزهایی مجبور شدیم ۵ هزار نفر به آی سی یو ببریم، خب در این شرایط چه کاری باید می‌کردیم؟

رئیس‌جمهور افزود: این تعطیلات یک یا دو هفته است و بالاخره تمام می‌شود اما همه آن کارهای اصلی باید باقی بماند نه اینکه وقتی ۱۵ روز تمام شد به زندگی عادی خود ادامه بدهیم. زندگی تا پایان سال عادی نیست بلکه ممکن است ماه‌های اولیه سال آینده هم عادی نباشد. تا واکسن و درمان قطعی نرسد، ما تا شرایط مطمئنه خیلی فاصله داریم.

روحانی با بیان اینکه مهم این است که بتوانیم آزمایش‌ها را توسعه و گسترش دهیم، تاکید کرد: آزمایش ما ۲۰ تا ۲۵ هزار بود و کم کم صدهزار آزمایش شد و امیدواریم در ماه‌های آینده به ۱۲۰ هزار برسد. یعنی به نقطه‌ای برسیم که مطمئن باشیم مردم را کنترل می‌کنیم. این غربالگری درست ما از طریق این آزمایش است. سپس ردیابی است، یعنی افرادی که با فرد مبتلا در تماس بودند و خود مبتلا را ردیابی کنیم.

وی گفت: امروز از طریق فضای مجازی و سامانه‌هایی که فعال شدند، ما می‌توانیم از طریق سامانه به خوبی کنترل کنیم. خواهش ما این است که خود مردم برای حفظ و سلامتی خود و خانواده شأن مراعات کنند، در عین حال حاکمیت هم با تمام توان در زمینه همکاری خواهد کرد.

روحانی با اشاره به مساله حمل و نقل شهری و بین شهری، گفت: حمل و نقل تا هفته‌های قبل یک شبکه مطلوبی نداشت یعنی طرف مبتلا بود و می‌رفت و سوار قطار و هواپیما و اتوبوس می‌شد. ما امروز کاری می‌کنیم که هرکه می‌خواهد سوار هواپیما، اتوبوس و قطار شود بتوانیم کنترلش کنیم که آیا جزو افراد مثبت بوده یا نبوده است، این با کارت شناسایی و سامانه‌ای که در اختیار دارد در عرض چند ثانیه قابل کنترل است و اگر مبتلاست، او را برگردانیم. تعداد زیادی از افراد می‌خواستند سوار هواپیما و قطار شوند که معلوم شده بود مثبت هستند. این کار بسیار مهم و ضروری در مساله حمل و نقل است.

وی در ادامه با اشاره به کنترل مرزهای کشور، گفت: امروز باید از مرزها مراقبت کنیم، چون ما که نمی‌دانیم در کشورهای همسایه چه خبر است و این ویروس چقدر جهش پیدا کرده است، بنابراین باید مرزها را به طور کامل کنترل کنیم و مطمئن شویم افرادی که وارد می‌شوند مشکلی ندارند و اگر لازم است قرنطینه شوند.

رئیس‌جمهور گفت: نسبت به تجهیزات و دارو و آنچه مورد نیاز است، هم در داخل و هم در خارج تلاش می‌شود. برای واکسن هم سفارش لازم به کشورهای خارجی داده شده و هم در داخل تلاش می‌شود. اخیراً آقای نمکی در یک موردی با قید فوریت نوشته بودند و من به بانک مرکزی دستور دادم که هر مقدار ارزی که مورد نیاز وزارت بهداشت است را از هرکجا و هر کشوری تأمین کند زیرا این مساله برای ما حائز اهمیت است که اگر واکسنی به موقع در یک کشوری تهیه شد، ما بتوانیم سریع تهیه کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: برخورد قاطع با متخلفین از اصولی است که تا پایان بیماری باید ادامه دهیم و این ربطی به ۱۵ روز ندارد. همانطور که در مصوبات آمده و جریمه و غیر جریمه است را باید اعمال کنیم. امروز مصوبه‌ای دیگری داشتیم برای خدمت دادن به افرادی که کارت همراهشان نیست و شماره شناسه ملی شأن برای ما مشخص نیست، بنابراین در هفته‌های اخیر با جدیت بیشتری از سوی نیروی انتظامی، بسیج و سایر ضابطین و اتحادیه‌ها و آنهایی که حق نظارت دارند و تعزیرات، همه فعال شدند و این فعالیت همچنان ادامه داشته باشد.

وی تاکید کرد: البته دولت نسبت به گروه‌های آسیب‌پذیر در حد توان خودش از طریق تسهیلات و ارقامی که بلاعوض در اختیار مردم گذاشته می‌شود، کمک کرده و خواهد کرد.

همچنین به گروه‌های آسیب پذیر از لحاظ بهداشتی کمک خواهد شد.

رئیس‌جمهور گفت: در مطالعات این چنین به ما گفته می‌شود که در کشورهایی که شرایطشان بهتر است، ناشی از انضباط خوب مردم برای اجرای پروتکل‌ها، پایش گسترده‌ای که در آن کشورها انجام می‌گیرد و تست‌های بسیار وسیع و محدودیت بسیار شدید و برخورد شدید با افراد متخلف است. تجربیاتی هم آنها در سال‌های گذشته داشتند که این تجربیات هم مؤثر بوده است تا بهتر بتوانند از خودشان مراقبت کنند اما در عین حال راهی جز این ندارد که پروتکل‌ها را اجرا کنیم و مراقبت را بالا ببریم.

روحانی تصریح کرد: دوره‌های دو هفته‌ای قرمز و زرد و نارنجی هم که تمام می‌شود همچنان ماسک الزامی است و همچنان فاصله اجتماعی الزامی است و در آن شرایط هم الکترونیکی کردن خدمات دولتی در حد امکان ضروری است، نظارت شدید بر پروتکل‌ها هم الزامی اس. یک تقسیم کاری هم باید بین مسئولین مختلف انجام بگیرد.

وی تاکید کرد: الان در یک محله‌ای ۱۰۰ خانه است که در قرنطینه هستند، باید تقسیم کاری انجام بگیرد که چه کسی باید به آنها رسیدگی کند و نیازهایشان را تأمین کند، بنابراین دولت، خیرین، بسیج و نهادهای عمومی باید یک تقسیم کاری کنند و این کار را قرارگاه ستاد کرونا باید انجام دهد.

رئیس‌جمهور گفت: مردم ما بدانند که دوهفته ها ممکن است تمام شود اما اصل ترددها باید حداقل باشد و تجمع‌ها نباید باشد. تا زمانی که ما با این ویروس مواجه هستیم، این اصول مورد تاکید وزارت بهداشت و قرارگاه و ستاد ملی است. ما در این یک هفته خیلی سپاسگزار مردم هستیم. امروز هم که آمار را گفتند، همه آمارهای مراقبت ۹۰ درصد، ۱۰۰ درصد و آنجایی که خیلی کم بود ۸۵ درصد بود. مردم مراقبت کردند و این هفته مراقبت بیشتری کنند تا شاهد نتایج خوبی برای سلامت مردم باشیم.

473 نمایش

نوشتن دیدگاه