cache/resized/b8dbb19c9ae60878dad623bd5a70a05f.jpg

تحریف منجی در هالیوود

cache/resized/3241a86945df2acd70b83552389bc9ee.jpg

نماهنگ؛ از خدای متعال بخواهیم...

cache/resized/e0d899df1198ea736b9ccb5532f10154.jpg

دنیا مدیر ندارد!

cache/resized/ae79d50278c165391cef7130b5acdab8.jpg

مهدی؛ احمد؛ بهشت...

cache/resized/395fb42e78ae8023863f6c4b0b022e21.jpg

مکالمه بی‌سیم شهید باکری ساعتی قبل شهادت

تاریخ انتشار: سه شنبه, 29 بهمن 1398 ساعت 11:51

آموزش ساخت گلخانه کوچک خانگی

داشتن گل و گیاه در خانه علاوه بر زیبایی باعث نشاط و تغییر روحیه افراد می‌شود. گاهی وقت‌ها نمی‌توانیم از گل‌ها در خانه نگهداری کنیم برای همین لازم است محیطی مناسب داشته باشیم تا هم نور و هم کلیه شرایط برای آن‌ها تامین شود، بله منظور همان گلخانه است. شاید با شنیدن کلمه گلخانه به این فکر کنید که چگونه می‌توان یک گلخانه در خانه داشت ولی این کار سختی نیست. می‌توانید یک گلخانه کوچک در حیاط، پشت بام یا بالکن خانه داشته باشید. می‌توانید گلخانه‌های کوچک آماده بخرید. این گلخانه‌ها اکثراً شیشه ای هستند و قیمتی بالا دارند ولی اگر دوست دارید کمی‌اقتصادی تر با قضیه برخورد کنید، به فکر ساخت یک گلخانه کوچک با لوله‌های پلاستیکی یا پی وی سی باشید. در این مطلب از آدرس به آموزش ساخت گلخانه کوچک خانگی می‌پردازیم.

برای ساخت گلخانه کوچک خانگی  به چه لوازمی‌ نیاز دارید؟

برای این گلخانه ما به لوله‌های پی وی سی یا همان لوله‌های سفید لوله کشی آب، میلگرد، بست لوله PVC، نایلون روکش گلخانه و چوب برای در گلخانه نیاز داریم. لوله‌های چند لایه پلاستیکی چون مقاومت بیشتری دارند انتخاب بهتری هستند.

چون اندازه لوازم مورد نیاز برای ساخت این گلخانه بستگی به محلی دارد که شما قصد دارید آن را بسازید، نمی‌توان مقدار دقیقی برای آن گفت. البته اگر قرارداد اجاره خانه تان به شما امکان اینکار را می‌دهد و صاحب خانه‌تان با ساخت و ساز در ملکش مشکلی ندارد ادامه مقاله را با ما همراه باشید.

 

مراحل ساخت گلخانه کوچک خانگی

1-    ابتدا نقشه اصلی طرح گلخانه را بکشید. برای این کار می‌توانید از الگوهایی که در اینترنت هستند ایده بگیرید.

2-    با توجه به اندازه‌ها مورد نظرتان چهارچوب پایینی گلخانه را مشخص کنید. اگر در حیاط و یا باغ می‌خواهید گلخانه کوچک خانگی را احداث کنید می‌توانید با فرو کردن میلگرد در زمین چهار گوشه گلخانه را مشخص کنید. در غیر این صورت مثلاً برای ساخت گلخانه کوچک خانگی تراس، لازم است از پایه‌های سیمانی یا میله‌هایی که به زمین یا دیوار پیچ می‌شوند استفاده کنید.

3-     با مشخص شدن چهار گوش با استفاده از چوب یا لوله پی وی سی چهارچوب کف گلخانه را بسازید. برای چوب‌ها اتصال‌ها با میخ و پیچ ممکن است ولی برای لوله‌های پلاستیکی لازم است از بست‌ها زاویه دار استفاده کنید.

 

4-    روی این چهارچوب کف نقاطی با فاصله‌های معین و موازی در طرفین چارچوب مشخص کنید. این نقاط محل اتصال لوله‌های اصلی دیواره گلخانه کوچک خانگی هستند. لوله‌های پی وی سی منعطف هستند و می‌توانید آن‌ها را خم کنید. همان طور که در عکس می‌بینید ابتدا یک طرف لوله را به چهارچوب با پیچ یا بست محکم کنید و سپس با کمی‌ خمیدگی طرف دیگر را متصل کنید. کار سختی نیست.

 

5-    ممکن است در بالکن یک دیوار گلخانه، دیوار بالکن باشد. در این حالت لازم است میله‌ها از یک طرف به دیوار متصل شوند و یا چهارچوبی برای سقف هم داشته باشید که کمی‌کار شما سخت می‌شود.

6-    بد نیست برای اطمینان از استحکام گلخانه یک میله پی وی سی را به صورت طولی در بالای سقف گلخانه به لوله‌های خم شده متصل کنید.

7-    حالا وقت نصب روکش گلخانه رسیده است. برای پوشش گلخانه می‌توانید از نایلون (ترجیحاً یو وی) یا از صفحات پلی کربنات استفاده کنید. این بستگی به میزان بودجه شما دارد. می‌توانید برای دیواره و سقف گلخانه از بطری‌های خالی آب معدنی استفاده کنید با این کار هم در هزینه صرفه جویی می‌کنید و هم از مواد بازیافتی استفاده کردید. فقط به تعداد زیادی بطری آب معدنی لازم دارید.

 

8-    برای در ورودی گلخانه هم می‌توانید از چهارچوب چوبی یا نایلون زیپی استفاده کنید. این انتخاب‌ها بستگی به سلیقه و بودجه شما دارد.

9-    برای ساخت گلخانه می‌توانید سقف گلخانه را به مدل هشتی بسازید. ساخت این مدل گلخانه با چوب راحت تر است چون می‌توانید چهارچوب آن را تکه تکه بسازید و سرهم کنید. برای ساخت گلخانه با لوله پلاستیکی و سقف هشتی نیاز به بست‌های مختلف لوله پی وی سی دارید.

نکات ساخت گلخانه کوچک خانگی

  • گلخانه کوچک خانگی در انواع هرمی‌و گنبدی هم وجود دارند.
  • برای ساخت گلخانه کوچک خانگی در پشت بام حتماً باید ابتدا از عایق بودن سقف مطمئن باشید. اگر پشت بام عایق نباشد، ابتدا یک لایه عایق روی پشت بام بزنید سپس گلخانه را احداث کنید.
  • حتماً کف گلخانه کوچک خانگی را کمی‌شیب دهید تا آب جمع شده در کف گلخانه خارج شود. آب مانده در کف گلخانه، سبب پوسیدگی ریشه گل‌ها و گیاهان می‌شود.
  • گلخانه کوچک خانگی با توجه به اینکه اندازه کوچکی دارد خیلی زود گرم می‌شود به همین دلیل برای پرورش کاکتوس، ساکولنت یا پرورش سبزیجات و کشت صیفی جات در فصول سرد گزینه خوبی هستند. اگر قصد پرورش گل‌های دیگر را هم در گلخانه کوچک خانگی خود دارید بهتر است تهویه برای آن در نظر بگیرید و حتماً گلخانه را در محلی احداث کنید که آفتاب مستقیم نخورد.

 

  • برای کف گلخانه می‌توانید از خرده سنگ استفاده کنید تا زهکشی از خاک گلدان‌ها انجام گیرد یا زغال چوب در کف گلخانه بریزید تا علاوه بر زهکشی خوب کف گلخانه به طور طبیعی ضد عفونی شود.
  • اگر قصد دارید گل‌ها را در گلخانه کوچک خانگی به طور مستقیم در خاک بکارید حتماً از خاک مخصوص استفاده کنید
  • البته می‌توانید در گلخانه را شلف طبقه بندی کنید و گلدان‌ها را روی این طبقات قرار دهید.
  • می‌توانید از روش‌های ابتدایی کشت هیدروپونیک استفاده کنید. کشت هیدروپونیک روش کشت گیاهان در آب است. برای این منظور قوطی‌های آب معدنی مناسبند. با ایجاد روزنه روی آن‌ها روزنه، گیاهچه‌ها را درون این روزنه‌ها قرار دهید و بطری‌ها را به طور مستمر پر از آب کنید. البته می‌توان از جعبه‌های پلاستیکی هم استفاده کرد و با تشکیل روزنه‌هایی روی در آن به عنوان ظرف هیدروپونیک بکار برده شوند. حتی می‌توانید میز هیدروپونیک داشته باشید. این میزها دو سطح دارند. سطح رویی روزنه دارد و گلدان‌ها درون روزنه‌های میز قرار می‌گیرند. سطح زیرین میز پر از آب می‌شود و آب از پایین جذب گلدان‌ها می‌گردد.
5929 نمایش

نوشتن دیدگاه