cache/resized/c5277cf390a73f6079af899858252666.jpg

کمی باید تفکر کرد!

cache/resized/93f3c4948801c8c9f82ae38b0f8ca0aa.jpg

ماجرای کشف توطئه ترور امام خمینی(ره)

cache/resized/30e20785926900a597a5e6190d6058b7.jpg

فیلم جدید از لحظه بازداشت جورج فلوید

cache/resized/6b671f8fad701dcc553a33319bf553a9.jpg

صحنه آهسته از انفجار دوم بندر بیروت

cache/resized/9ee497cdc10049452242f2f2b41ff163.jpg

درس اخلاق رهبر انقلاب درباره ثمرات ...

cache/resized/0825c1c9636c54f8f7e8bb47ab2947c6.jpg

رهبر معظم انقلاب به روایت حاج قاسم

تاریخ انتشار: دوشنبه, 21 بهمن 1398 ساعت 19:56

ثبت شرکت، از تاسیس تا انحلال یک شرکت چگونه است؟

افراد و اشخاص برای انجام امور تجاری و فعالیت های سرمایه گذاری اقدام به ثبت شرکت ها در قالب های تجاری می کنند و با ثبت شرکت ابتدا به دنبال بدست آوردن سود و سرمایه های مالی برای خود و سرمایه گذاران شرکت شان هستند و سپس با ایجاد اشتغال برای جوانان و افراد تحصیل کرده که دارای زمینه های کاری و آموزشی مناسبی هستند اشتغال زایی می کنند.

 

بعد از ثبت شرکت ممکن است بنابر دلایلی شرکت ثبت شده منحل شود که این انحلال شرکت نیز خود می تواند دلایل متفاوتی باشد که در این مقاله می خواهیم به همین مطلب بپردازیم و پروسه ثبت شرکت از زمان تاسیس، هزینه آن و انحلال و دلایل آن را شرح دهیم.

ثبت شرکت دارای قوانین و شرایطی است که افراد حقیق و حقوقی که قصد ثبت شرکت در هر زمینه ای دارند باید به قوانین احترام گذاشته و طبق قوانین به فعالیت بپردازند. شرکت های تجاری در ۸ دسته مختلف قرار می گیرند که هر کدام دارای ویژگی و قوانین منحصر به خود است.

قالب شرکت های تجاری عبارتند از:

-شرکت های سهامی خاص
-
شرکت های سهامی عام
-
شرکت های مختلط سهامی
-
شرکت های مختلط غیر سهامی
-
شرکت های با مسئولیت محدود
-
شرکت های تضامنی
-
شرکت نسبی
-
شرکت های تعاونی تولید و مصرف

بعد از تعیین نوع فعالیت شرکت خود، بهتر است شرکت خود را در اداره امور ثبت شرکت ها به ثبت برسانید تا فعالیت های تجاری شما شکل قانونی به خود بگیرد و کسی نتواند از فعالیت ها و نام شرکت و برند شما سوء استفاده کند. اهمیت ثبت شرکت زمانی مشخص می شود که در برخی موارد دیده شده که شرکتی بدون این که شرکت خود را به ثبت برساند به فعالیت های گسترده پرداخته و نام شرکت خود را در میان مشتریان به محبوب کرده ولی اشخاص متقلب با استفاده از این نکته که شرکت با این نام به ثبت نرسیده یا نسبت به ثبت برند اقدام ننموده است،  خود اقدام کرده و شرکتی را با همین نام و خدمات به ثبت می رسانند و از نام و شهرت شما در میان مخاطبان استفاده کرده و به فعالیت بپردازند.

در این صورت این شرکت غیر قانونی خواهد بود زیرا شرکت دوم در اداره امور ثبت شرکت ها به ثبت رسیده و از نظر قانون این شرکت دوم است که قانونی می باشد پس قبل از هر اقدامی شرکت خود را در اداره امور ثبت شرکت ها به ثبت برسانید. برای انجام سریع تر پرسه ثبتی خود، بهتر ثبت شرکت خود را به شرکت های ثبتی که در این زمینه فعالیت می کنید بسپارید.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت عبارتند از:

 

·         ارائه اساسنامه شرکت به همراه امضا و آدرس و کد پستی شرکت

·         ارائه اقرارنامه شرکت

·         ارائه شرکت نامه

·         ارائه اظهارنامه

·         ارائه مدارک شناسایی رسمی کشور مانند کارت ملی و شناسنامه برای تمامی اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل در صورتی که مدیرعامل از اعضای هیئت مدیره انتخاب نشده باشد

·         در ابتدا باید سرمایه اولیه و بودجه شرکت تامین شود که سرمایه اولیه برای شرکت ها بسته به انواع آن ها متفاوت است و ۳۵ درصد از این مبلغ باید در ابتدا پرداخت شود.

هزینه ثبت شرکت چقدر است؟

 

هزینه ثبت شرکت معمولا با توجه به میزان موضوع شرکت، میزان سرمایه شرکت و میزان نهایی آگهی تاسیس که قرار است در سایت روزنامه رسمی به چاپ برسد متفاوت می باشد، جهت استعلام هزینه ثبت شرکت در ایران کلیک کنید.

شرکت بعد از تاسیس و فعالیت ممکن است بنا بر دلایلی منحل شود که این دلالیل هم می تواند توسط اعضای هیئت مدیره و اختیاری باشد و یا به صورت اجباری توسط دولت، دستور انحلال شرکت صادر شود.

دلایل انحلال شرکت عبارت است از:

۱٫انحلال شرکت ممکن است بر اساس ورشکستگی باشد که می تواند اصلی ترین برای انحلال شرکت باشد.
۲٫بوجود آمدن بدهی های زیاد و گرفتن وام های کلان با سود بالا می تواند منجر به ایجاد بدهی و ورشگستگی شرکت شود.
۳٫از دست دادن سرمایه شرکت به صورتی بخش عمده ای از سرمایه شرکت از بین رفته باشد و شرکت با کمبود بودجه مواجه شده باشد.
۴٫ممکن است سهامداران شرکت را به منظور خاصی تاسیس کرده باشند و پس از مدتی به این نتیجه برسند که با تاسیس شرکت به اهداف اصلی خود دست نیافته اند.
۵٫ممکن است شرکت به دلیل انجام فعالیت های غیر قانونی و مغایر با قوانین اسلام و شرعی فعالیتی را انجام داده باشد که در این صورت توسط سازمان بازرسی دستور به انحلال شرکت داده می شود.
مدارک مورد نیاز برای ثبت تغییرات و انحلال شرکت:
۱٫ارائه صورت جلسه ای که در آن اعضای هیئت مدیره تصمیم به انحلال شرکت گرفته اند.
۲٫ارائه آخرین روزنامه رسمی که آگهی های شرکت در آن منتشر شده است و سهام شرکت نیز در آن ها به فروش رسیده است.
۳٫ارائه مدارک شناسایی ربای تمامی اعضای هیئت مدیره
۴٫برای انحلال شرکت رضایت تمامی اعضای هیئت مدیره و سهامداران الزامی است و در صورت مخالفت حتی یک نفر انحلال امکان پذیر نخواهد بود.

انحلال به این منظور است که تمامی فعالیت های غیر فعال خواهد شد و از نام و امتیازات شرکت نمی توان استفاده کرد. بعد از ارسال مدارک کامل به سازمان ظرف مدت 10 الی ۳۰ روز کاری انحلال شرکت به صورت کامل صورت می گیرد. برای ثبت شرکت و یا ثبت تغییرات شرکت که انحلال را شامل می شود،  کافیست با ثبت شرکت میزان، اولین استارتاپ خدمات اداری در ایران تماس بگیرید.

1197 نمایش

نوشتن دیدگاه