cache/resized/30e20785926900a597a5e6190d6058b7.jpg

فیلم جدید از لحظه بازداشت جورج فلوید

cache/resized/6b671f8fad701dcc553a33319bf553a9.jpg

صحنه آهسته از انفجار دوم بندر بیروت

cache/resized/9ee497cdc10049452242f2f2b41ff163.jpg

درس اخلاق رهبر انقلاب درباره ثمرات ...

cache/resized/0825c1c9636c54f8f7e8bb47ab2947c6.jpg

رهبر معظم انقلاب به روایت حاج قاسم

cache/resized/64e9787bdebb026bedc5c0d6e6860aa5.jpg

سخنان تکان دهنده یک عالم اهل سنت در ...

cache/resized/55c83698b664bad156c7c88b75fbd9a1.jpg

مهم‌ترین نکات پیام حج رهبر معظم انقلاب

تاریخ انتشار: شنبه, 16 آذر 1398 ساعت 12:59

زگیل تناسلی:‌ زنان بیشتر مراقب باشند

زگیل تناسلی با ویروس اچ پی وی (HPV) ایجاد می شود و می تواند زنان و مردان را مبتلا کند. اما درصد بروز عوارض آن در زنان بیشتر است. ویروس HPV از طریق تماس پوست به پوست بسیار قابل انتقال است بنابراین این بیماری از آن دسته بیماری های آمیزشی است که به راحتی منتقل می شوند.

 درمان زگیل تناسلی امکان پذیر است اما ممکن است مجدداً عود کند مگر اینکه ریشه ویروس و بیماری به صورت کامل درمان شود. البته ممکن است فرد مبتلا تا چند هفته یا چند ماه پس از ابتلا به عفونت، شروع به رشد زگیل ها نکند و به همین علت فرد زمان دیرتری متوجه وجود آن شده و طبیعتا شروع دوره درمان به تاخیر بیفتد.

از آنجا که در بیشتر موارد این نوع زگیل از طریق فعالیت جنسی دهانی، واژینال و آنال منتقل می شود پس نقش مراقبت های پزشکی پیش از داشتن رابطه جنسی، منطقی ترین راه برای پیشگیری از مبتلا شدن افراد است.  توجه به مواردی که در ادامه گفته می شود نیز قطعا در پیشگیری از ابتلا موثر خواهد بود.

تزریق واکسن «گارداسیل» قبل از سن فعالیت جنسی،  این واکسن می تواند از ابتلا به انواع مشهور این ویروس جلوگیری کند همچنین مصرف این واکسن در جلوگیری از سرطان دهانه رحم نیز موثر است. استفاده کردن از کاندوم می تواند درصد ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد. برقراری رابطه با فردی که از سلامت او اطمینان دارید.

 اما اگر در این موارد غفلت شد و ابتلا به زگیل تناسلی رخ داد، ریسک خود درمانی و درمان های خانگی (OTC) را نپذیرید و هرگز از داروهایی که متخص نواحی دیگر بدن هستند برای زگیل های تناسلی استفاده نکنید. زیرا درمان زگیل هر ناحیه با ناحیه دیگر متفاوت است و اغلب داروهایی که برای نواحی دیگر بدن تولید شده اند قوی تر از درمان های مورد استفاده در اندام تناسلی هستند. مراجعه به پزشک متخصص و معاینه توسط وی، اولین و بهترین اقدام عملی برای وارد شدن به پروسه تشخیص زگیل تناسلی و درمان آن است. به یاد داشته باشید ارائه اطلاعات صحیح و کافی در مورد رابطه‌های جنسی‌تان در کنار بیان نوع علائم بیماری و مدت زمانی که آن نشانه ها را داشته اید  نظیر سوزش، خارش، خونریزی و ... می تواند به پزشک مربوطه کمک کند تا تشخیص دقیق تری برای مشخص شدن وضعیت سلامت شما داشته باشد. پزشک از مراجع سوالاتی درباره سلامت و سابقه فعالیت جنسی خواهد پرسید. این سوالات شامل نشانه هایی که تجربه کرده و تعداد دفعاتی که درگیر فعالیت جنسی محافظت نشده نظیر رابطه جنسی دهانی بوده، خواهد بود. همچنین پزشک برای تشخیص زگیل تناسلی یک معاینه فیزیکی جهت بررسی نقاطی که احتمال بروز زگیل دارند، انجام خواهد داد.

گفتنی است تشخیص زگیل تناسلی دقیق در زنان گاهی نیاز به معاینه‌ لنگی  و انجام آزمایش «پاپ اسمیر» که در آن از دهانه رحم نمونه برداری می شود، دارد تا وجود HPV در آنها تایید گردد. گاهی ممکن است این آزمایش به دلایل تخصصی پزشکی نیاز به تکرار پیدا کند یا حتی انجام کولپوسکوپی تجویز گردد. تمامی این مراحل و اقدامات برای نظارت بیشتر و اطمینان از نوع ویروسی اچ پی وی است.

ویروس اچ پی وی همواره منجر به عوارضی مانند زگیل های تناسلی خفیف یا شدید نمی شود. در واقع، در اغلب موارد، ویروس بدون هیچ گونه مشکلی به خودی خود از بین می رود و خطری برای سلامت انسان به وجود نمی آورد. دلیل این امر این است که انواع زیادی ویروس اچ پی وی تقریبا بین سی تا چهل مورد وجود دارد که به طور خاص بر روی اندام جنسی اثر می گذارند اما فقط تعداد کمی از آن ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.

زمانی که تعداد زگیل ها کم و اندازه آن ها کوچک باشد و همینطور زگیل ها از پراکندگی کمی برخوردار باشند فرد به زگیل تناسلی خفیف مبتلا شده است. می توان گفت در افرادی که شرایط زیر را دارند احتمال اینکه زگیل تناسلی در صورت بروز از نوع زگیل تناسلی خفیف باشد، بیشتر است:  عواملی مانند تعداد شرکای جنسی کمتر، آلودگی کمتر شریک جنسی، استفاده نکردن از تیغ برای اصلاح موهای تناسلی، مراجعه و اقدام سریع برای درمان زگیل ها، استفاده نکردن از سیگار و قلیان، مصرف غذاهای سالم مثل میوه و سبزیجات باعث می شوند.

زگیل تناسلی خفیف در مردان در آلت تناسلی، پوست بیضه، کشاله ران، ران، داخل یا اطراف مقعد نمایان می‌شود و  زگیل تناسلی خفیف در زنان نیز در نواحی چون درون واژن یا مقعد، خارج واژن یا مقعد، دهانه رحم شکل می گیرد. همچنین در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی با فرد مبتلا، زگیل‌ها روی لب، دهان، زبان یا گلو فرد ظاهر خواهد شد.

1983 نمایش

نوشتن دیدگاه