cache/resized/d3747746a0725e97843ea5e466c73178.jpg

خاطره جالب رحیم پور از حجاب مسیحیان

cache/resized/0688bb752eeb12cd8fee1a63a39decfd.jpg

هر چه گفتند، شد!

cache/resized/706d62ad87465b289fcef54b745a37f2.jpg

مهدی رسولی جواب موسوی خوئینی‌ها را داد

cache/resized/94382ff534c18be88827ca85a95021b3.jpg

آقازاده‌های خرابکار را بیشتر بشناسید

cache/resized/c0440503f2ba6bf186a56af2fe7a531c.jpg

مداحی مهدی رسولی؛ «دخیلتم ضامن آهو»

cache/resized/6ab634c6b7f1d99a57bc636a4634a902.jpg

رهبر انقلاب: کسی که در قوه‌ قضائیه ...

تاریخ انتشار: چهارشنبه, 13 آذر 1398 ساعت 16:20

برنامه‌ریزی منابع سازمانی به چه معناست؟

قدرت اینترنت و شبکه جهانی وب باعث ایجاد تغییرات اساسی در خط‌مشی‌ها، رویه‌ها و در بسیاری موارد، همه مدل‌های آینده‌نگری در کسب‌وکار شرکت‌ها و سازمان‌ها شده است.

برای بقا و موفقیت در یک محیط به‌شدت رقابتی، لازم است تصمیم گیران به اطلاعات موردنیاز برای اخذ تصمیمات تجاری دسترسی فوری داشته باشند که آن‌ها را قادر به ایجاد، حفظ و گسترش مزایای رقابتی می‌کند.

موفقیت اغلب متأثر از توانایی سازمان در دریافت سریع و مؤثر، تجزیه‌وتحلیل و بهره‌گیری از داده‌های مالی است. کسانی که به اهمیت این عامل پی برده‌اند، قدرت اینترنت را با استفاده از برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) تحت کنترل درآورده و از آن بهره‌برداری می‌کنند.

ERP چیست؟ برنامه‌ریزی منابع سازمانی یک سیستم مدیریت کسب‌وکار است که همه جنبه‌های کسب‌وکار ازجمله برنامه‌ریزی، تولید، فروش و بازاریابی را به‌صورت یکپارچه درمی‌آورد.

همچنین ERP را می‌توان به‌عنوان مجموعه وسیعی از فعالیت‌ها پشتیبانی شده توسط برنامه نرم‌افزاری دارای چند ماژول تعریف کرد که در مدیریت بخش‌های مهم کسب‌وکار خود ازجمله برنامه‌ریزی محصول، خرید قطعات، نگهداری موجودی، تعامل با تأمین‌کنندگان، حسابداری بهای تمام شده ارائه خدمات مشتری، و پیگیری سفارش‌ها به تولیدکننده یا سایر مدیران کسب‌وکار کمک می‌کند

ERP همچنین می‌تواند شامل ماژول‌های نرم‌افزاری برای جنبه‌های مالی و منابع انسانی کسب‌وکار باشد. هدف آن عبارت است از یکپارچه‌سازی تمام دپارتمان‌ها و وظایف موجود در شرکت در یک سیستم کامپیوتری واحد که می‌تواند پاسخگوی تمام نیازهای خاص دپارتمان‌های مختلف باشد.

بنابراین، عبارت برنامه‌ریزی منابع سازمانی به یک سیستم مدیریت در سطح سازمان اشاره دارد که توسط برنامه نرم‌افزاری با چند ماژول پشتیبانی می‌شود که سازمان را قادر به مدیریت کلیه‌ی وجوه کسب‌وکار خود ازجمله برنامه‌ریزی محصول، مدیریت مواد، تولید، مالی و حسابداری، قیمت‌گذاری، فروش و توزیع، تملّک دارایی، ابقا و بازنشستگی، خدمات مشتری، گزارش‌گیری، مدیریت منابع انسانی و نظایر آن می‌کند.

این کار نیازمند تلاش وسیع برای ساختن یک برنامه نرم‌افزاری واحد است که پاسخگوی نیازهای کارکنان مالی و همچنین نیازهای کارکنان منابع انسانی است. هر یک از این دپارتمان‌ها معمولاً دارای سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌افزار مخصوص به خود هستند.

اما سیستم ERP تمام آن‌ها را در یک پایگاه داده واحد ترکیب می‌کند به‌نحوی‌که دپارتمان‌های مختلف می‌توانند اطلاعات را راحت‌تر به اشتراک بگذارند و با همدیگر ارتباط برقرار نمایند. این رویکرد یکپارچه می‌تواند در صورت نصب صحیح نرم‌افزار توسط شرکت‌ها بسیار سودمند باشد.

برای مثال، هنگامی‌که مشتری سفارشی می‌دهد، این سفارش با یک سند کاغذی که دور شرکت از یک سبد به دیگری می‌چرخد، آغازشده و در طی این مسیر اغلب در سیستم‌های کامپیوتری دپارتمان‌های مختلف چندین بار تایپ می‌شود.

این کارها باعث ایجاد تأخیر و از دست دادن سفارش‌ها می‌شود و چندین بار تایپ کردن در سیستم‌های کامپیوتری مختلف می‌تواند منجر به خطا شود. علاوه بر این، به علت عدم وجود سیستم به اشتراک‌گذاری اطلاعات، هیچ‌کس در شرکت از وضعیت این سفارش در هرلحظه از زمان دقیقاً مطلع نیست. برای مثال، دپارتمان مالی ممکن است مطلع نباشد که آیا این آیتم از انبار گرفته‌شده است یا خیر.

597 نمایش

نوشتن دیدگاه