cache/resized/8c6bfc2bae46739a91bcf2d5b2b13558.jpg

آخرین دیدار حاج قاسم با سیدحسن نصرالله

cache/resized/ce1f9b816bc8fc7ff2364e2c094b6438.jpg

مادر غمخوار / حاج مهدی رسولی

cache/resized/3873aac60ac9211beead020446ff5e55.jpg

یهودیان آمریکا هم به ترامپ پشت کردند!

cache/resized/85ebb1c34cf9f3f5d2952e7d727a6fac.jpg

کلیپ| رائفی پور؛ «مزدوران رسانه ای»

cache/resized/693cccc896fa6b7969a0a2467c56f3a1.jpg

مدیریت بحران یا هدایت در فتنه؟!

cache/resized/296f4943184d1dcb1348b50a1c546296.jpg

طوفان توییتری به مناسبت سالروز شهادت ...

تاریخ انتشار: شنبه, 30 ارديبهشت 1396 ساعت 07:23

سرمقاله روزنامه کيهان/ فقط به خاطريک مشت رأي!

« فقط به خاطريک مشت رأي! » عنوان يادداشت روز در روزنامه کيهان به قلم جعفر بلوري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري و پنجمين دور انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا هم روز گذشته يعني 29 ارديبهشت ماه 96 برگزار شد. شواهد و قرائن نشان مي‌دهد، مشارکت در اين دور از انتخابات «بسيار بالاست» طوري که ديروز حتي صحبت از تمديد انتخابات تا 3 صبح روز شنبه شد! مردم ديروز حقيقتا نيز سنگ تمام گذاشتند و به قول رهبر معظم انقلاب، حماسه آفريدند. اين دور از انتخابات اما، با تمام فراز و نشيب‌هايي که پشت سر گذاشت، گفتني‌هايي دارد که موضوع اين نوشتار را تشکيل مي‌دهد:
1- امروز ديگر هيچ کس حتي دشمن «قادر» نيست از نمايشي بودن انتخابات در ايران بگويد. مناظره‌هاي زنده و به شدت چالشي، طرح‌ها و برنامه‌هاي چالشي، سخنراني‌هاي بي‌پرده و از همه مهمتر حضور حيرت‌انگيز مردم در صحنه نشان مي‌دهد، انتخابات در جمهوري اسلامي ايران، در دنيا بدون اغراق بي‌نظير است. اين بار ديگر براي بدبين‌ترين افراد هم ثابت شده، جمهوري اسلامي ايران يکي از مردمي‌ترين حکومت‌هاي جهان را داراست. در هيچ کجاي دنيا نمي‌توان کشوري را سراغ گرفت که به طور ميانگين، در هر سال، يک انتخابات برگزار شده باشد. برخي پيش‌بيني‌ها ميزان مشارکت در اين دور از انتخابات را حدود «80 درصد» اعلام مي‌کنند. در اين صورت مي‌توان با افتخار گفت، ايران عزيز، در دموکراسي و مردم سالاري، از بسياري کشورهاي دنيا فرسنگ‌ها فاصله دارد. داشتن چنين دموکراسي، امروز بين مردم‌کشورهاي منطقه خودمان، يک «روياي دست نيافتني» و به تعبير رهبر عزيز«رشک‌برانگيز» است. شايد مقايسه دموکراسي در ايران با کشورهايي مثل عربستان، قطر، امارات و ... اهانت به کشورمان باشد اما به هر حال اين سؤال، سؤال مهمي است که بايد مردم به پاسخ آن فکر کنند: « در کدام کشور، چنين انتخاباتي برگزار مي‌شود!؟»
2- اين دور از انتخابات با وجود تمام اين ويژگي‌هاي منحصر به فردش، «حاشيه‌هاي دوست نداشتني» هم داشت. برخي بداخلاقي‌ها، برخي خبرسازي‌ها، اتهام‌زني‌ها، لجن‌پراکني‌ها و ناجوانمردي‌ها اگر نبود، قطعا، هم مردم راضي‌تر بودند و هم مشارکت بالاتر از اين مي‌رفت. فرهنگ ايراني و اسلامي، مردم اين مرز و بوم را به گونه‌اي بار آورده که اگر در حق کسي ظلمي شود، تهمتي زده شود و دريدگي صورت بگيرد، آنها را دلزده مي‌کند. در مناظره‌ها هم ديديم وقتي برخي نامزدها از خطوط اخلاق و نظام گذشتند و براي کسب يک مشت راي بيشتر پنجه بر صورت نظام کشيدند، چطور نتيجه عکس گرفتند.
3- برخي هنجارشکني‌ها و بداخلاقي‌ها در مناظرات که براي نظام هزينه تراشيد نشان مي‌دهد، مسئولين محترم مي‌بايست قوانيني را از راي بگذرانند تا ضمن حفظ طراوت و شادابي مناظرات، کمترين هزينه به کشور تحميل شود. آيا اينکه يکي از نامزدها براي جذب آراء بگويد، در 38 سال گذشته برخي در کشور فقط حکم اعدام صادر کرده‌اند، نمي‌تواند پاس گلي باشد براي دشمن، دشمني که مترصد فرصتي است تا با استناد به چنين اظهاراتي، به تحميل تحريم‌هاي حقوق بشري اقدام نمايد؟! شايد قوانيني در اين باره تصويب شده باشد اما گويا، همت لازم براي اجراي اين قوانين وجود ندارد. مسئولين مربوطه ممکن است اين‌گونه استدلال کنند که، رسيدگي به چنين تخلفاتي که در فضاي هيجاني جامعه صورت مي‌گيرد، ممکن نيست و بايد پس از عبور از چنين فضايي اقدام کرد که در پاسخ بايد پرسيد؛ وقتي کار از کار گذشت و متخلف به هدفي که از انجام چنين تخلفي داشت رسيد، رسيدگي به اين تخلف چه تاثيري خواهد داشت؟!
4- مي‌گويند در مثل جاي مناقشه نيست. بلاتشبيه، در انتخابات اخير رياست جمهوري آمريکا ديديم که چگونه نامزدها به جنگ يکديگر رفتند و براي رسيدن به قدرت، چطور حريم‌ها را دريدند. از اتاق خواب يکديگر و از خصوصي‌ترين مسائل هم، فيلم و صدا تهيه کردند و آمريکا را در دنيا رسوا کردند. حتي بحث وقوع تقلب به کمک روس‌ها براي پيروزي ترامپ هم مطرح شد. هيلاري کلينتون مي‌گويد روسيه با استفاده از اطلاعات فوق محرمانه ادوارد اسنودن توانست، در شکست او نقش موثري ايفا کند. سواي از اين که اين اتهامات وارد است يا خير، وقتي ترامپ با آن ويژگي‌هاي غير قابل تحملش پيروز شد، هيلاري کلينتون که قطعا بهتر از ترامپ نيست، پيروزي او را تبريک گفت! سال 88 جاي چنين «فرهنگ سياسي» در کشور واقعا خالي بود!
امروز نتايج اين دور از انتخابات رسما اعلام خواهد شد. ممکن است در اطراف نامزدهاي محترم باشند افرادي که نخواهند به آراء مردم تمکين نمايند. اگرچه چنين احتمالي ضعيف است اما به هر حال اين احتمال وجود دارد. پذيرفتن نتايج انتخابات شايد، جزو آن دسته از فرهنگ‌هاي سياسي باشد که در کشور به آن نياز داريم. چه خوب است در صورت پيروزي هر يک از نامزدها، نامزد ديگر تمام آنچه در ايام مبارزات انتخاباتي گذشت را فراموش کرده و به منتخب مردم تبريک بگويد تا از اين فرهنگ زيبا نيز بي‌نصيب نمانيم. «مشارکت بالا» در انتخابات هر کشوري براي آن کشور يک فرصت است. دولتي که با آراء بالاي مردمش روي کار بيايد، با اقتدار و قدرت بيشتري مي‌تواند وارد معادلات سياسي در جهان شود. در صورت عدم تمکين نامزدها به آراء مردم، اين فرصت چه بسا به تهديد تبديل شود؛ درست مانند آنچه در سال 88 رخ داد. خوب است نامزدهاي محترم قبل از اعلام نتايج اعلام مي‌کردند که نتايج هر چه باشد به آن تمکين خواهند کرد. هرچند اين مسئله به اين معنا نيست که نامزدها اگر دلايلي براي وقوع تخلف دارند از مسير قانوني اقدام ننمايند.
5- سيستم خاص انتخاباتي که در ايران اجرا مي‌شود اصولا طوري است که امکان وقوع «تقلب» در انتخابات را «در سطح موثر» نمي‌دهد. برخي کارشناسان و مسئولين گفته‌اند شايد بتوان با انجام «تخلف»، حداکثر چند صد هزار راي را جا به جا کرد اما بيش از اين، «امکان وقوع» ندارد. نامزدهاي شرکت‌کننده در انتخابات، شوراي نگهبان، وزارت کشور و نيروي انتظامي هر يک در شعب اخذ راي، نمايندگان خود را دارند و در کنار ناظرها، تيم‌هاي بازرسي سيار هم هستند که سر زده به شعب اخذ راي سرکشي مي‌کنند. در چنين سيستمي، امکان وقوع «تخلف موثر» فقط زماني وجود دارد که رقابت بسيار نزديک و به اصطلاح شانه به شانه باشد، چرا که در اين صورت، جا به جايي تعداد نه چندان زياد آراء مي‌تواند جاي دو نامزد را تغيير بدهد! شايد عده‌اي کارشکني بکنند، اقدام به خريد و فروش راي نمايند يا حتي با شناسايي شهرهايي که رقيب در آن بيشترين راي را دارد، بخواهند شيطنت‌هايي نمايند تا بدين ترتيب با جمع‌آوري «آراء حرام» حق‌الناس را ضايع نمايند. ديروز برخي منابع رسمي از وقوع چنين تخلفاتي از سوي نامزد خاص خبر دادند. براي چنين مواقعي نيز، مسير قانوني کاملا مشخص شده و نامزدهاي محترم مي‌توانند از اين مسير اعتراض خود را دنبال کنند.
6- جداي‌از اينکه چه کسي فردا راي خواهد آورد بايد گفت، برنده انتخابات باشکوه ديروز، همانطور که رهبري عزيز هم فرمودند ملت و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران است و تا وقتي اين ملت اينگونه در صحنه حاضر هستند، بزرگتر از آمريکا نيز هيچ غلطي نمي‌تواند بکند. با اين ملت نه سايه جنگي مي‌ماند و نه تحريمي موثر واقع مي‌شود نه اقتصاد معطل مي‌ماند. مردم اگر در کشوري در صحنه باشند، هيچ دشمن و هيچ مشکلي جلودار آن کشور نخواهد بود. ديروز مردم هم پيروز شدند و هم کشور و نظام را بيمه کردند:
«در انتخابات نامزدهاي متعددي هستند؛ هرکدام حرف مي‌زنند، نظر مي‌دهند و هرکدام طرفداراني دارند... روز جمعه با رأي مردم، در نهايت يک نفر از ميان نامزدها انتخاب خواهد شد. من معتقد به برنده و بازنده در انتخابات نيستم زيرا هر کس رأي بياورد، برنده اصليِ انتخابات، نظام جمهوري اسلامي و ملت ايران است.» (رهبر انقلاب چهارشنبه 27 ارديبهشت 96 در ديدار اقشار مختلف مردم)

1080 نمایش

نوشتن دیدگاه