آسیاتک

 
تاریخ انتشار: دوشنبه, 03 آبان 1395 ساعت 08:22

طبع‌تان را بشناسید تا معمای لاغری یا چاقی‌تان حل شود!

فردی که طبع گرم و تر دارد با پیروی از طبع ضد خود یعنی "سر و خشک" و مصرف مواد غذایی با طبع سر و خشک می تواند به لاغری برسد.

به گزارش 24 آنلاین، امروزه در دنیا و همینطور در ایران، درمان چاقی و لاغری به بزرگترین معضل زندگی بسیاری از مردم کلان شهرها تبدیل شده است.

در همین راستا بسیاری از مردم خصوصاً جوانان، به انواع رژیم های سخت رو می آوردند و فقط به یک هدف فکر می کنند، چاقی یا لاغری!

درست است که در بسیاری موارد افراد بر اثر کم خوری و ورزش سنگین به چاقی یا لاغری دست پیدا می کنند اما اینکه آیا این روش ها ضرری بر روی بدن آنها خواهند داشت یا نه، مورد توجه قرار نمی گیرد!

به طور نمونه چاقی یا لاغری با ورزش های سنگین به خصوص بدن سازی عمر انسان را به شدت کم می کند؛ آنهایی که در طول عمر به این ورزش پرداخته اند قبل از سن 70 سالگی کاملاً چروکیده می شوند.

 

نمونه دیگری که امروزه بسیار دیده می شود نخوردن شام برای لاغری است!

پیامبر اکرم(ص):  
1.  «خوردن شام را ترک نکنید و حتّى اگر شده، مُشتى خرما تناول کنید؛ زیرا ترک شام، پیرى می‌آورد».
2. «خوردن شام را ترک نکنید، حتّى اگر خرمایى خشکیده باشد، که می‌ترسم امّتم به خاطر ترک شام، دچار پیرى شوند؛ زیرا خوردن شام، نیروبخش پیر و جوان است.
3. «هر کس شب شنبه و یک‌شنبه، پشت سرِ هم شام نخورد، از وجود او چیزى می‌رود که تا چهل روز باز نمی‌گردد (جبران نمی‌شود)». این روایت از امام صادق(ع) نیز نقل شده است.

 

در عین حال کم خوری و آرام خوری قطعاً هم توصیه ائمه بوده و برای بدن انسان مفید است.

حضرت رسول (ص) : محبوبترين شما در پيشگاه خدا آن کس است كه كم خوراكتر و سبكتر باشد.

حضرت علی (ع): کسی که خوراکش اندک باشد، فکر و اندیشه‏اش پاک شود

حضرت رسول (ص) : يکي از انواع زياده روي، اين است که هر آنچه را دوست داري ، بخوري

همچنین می فرمایند: كسى كه شكم خود را پر مى كند قدرت سير در ملكوت را ندارد

امام صادق(ع) : آدمي ناچار است براي قوت يافتن غذا بخورد ، و هرگاه غدا خورد بايد يك قسمت از شكم را براي غذا و يك فسمت را براي آب و يك قسمت را براي نفس كشيدن بگذارد‌ ، و سعي در فربه کردن خود نکنید چنانچه حيوانات را براي كشتن فربه مي‌كنند

رسول خدا (ص):خود را از غذا سیر نکنید، زیرا نور معرفت در دل هایتان خاموش می شود و هر کس با شکم سبک نماز شب بخواند حورالعین پیرامونش می مانند.

طبعتان را بشناسید تا معمای لاغری یا چاقی تان حل شود!

اما نکته مهمی که شاید بسیاری درمورد چاقی و یا لاغری نمی دانند، این است که روش کم کردن و اضافه کردن وزن برای انسانها با توجه به طبع و مزاج آنها، باهم تفاوت دارد.

قطعاً تاکنون به افرادی برخورد کرده اید که می گویند حتی با خوردن آب هم چاق می شوند و یا در موارد بسیاری یک رژیم روی فردی تاثیر بسیار داشته اما روی فرد دیگری همان رژیم غذایی تاثیر چشم گیری نگذاشته است؛ جالب ایت بدانید که علت این موضوع، تفاوت طبع آنهاست.

بهتر است بدانید که با شناسایی طبع دقیق خود و با پیروی از رژیم مخالف طبع خود می توانید ( البته با عدم زیاده روی و رعایت مصلح ها) می توانید به چاقی و یا لاغری مد نظر خود برسید.

فردی که طبع گرم و تر دارد با پیروی از طبع ضد خود یعنی "سر و خشک" و مصرف مواد غذایی با طبع سر و خشک می تواند به لاغری برسد.

نکته آخر: در بسیاری موارد علت چاقی، افزایش "تری" در انسان است.

نوشتن دیدگاه