دانلود

 

 

تاریخ انتشار: شنبه, 28 بهمن 1391 ساعت 17:52

اسب هايي که گاو شدند!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاددان رسوایی مربوط به استفاده از گوشت اسب به جای گوشت گاو در غذاهای آماده همچنان گسترش می‌‌یابد. دامنه‌ی این رسوایی از بریتانیا به فرانسه و اکنون آلمان کشیده شده و از "تقلبی بزرگ برای فریب مصرف‌کنندگان" سخن در میان است.

به گزارش شفقنا، دويچه وله خبر داد: روز چهارشنبه (۱۳ فوریه/۲۵ بهمنوزارت حفاظت از مصرف‌کنندگان در آلمان، ظن استفاده از گوشت اسب به جای گوشت گاو در مواد غذایی آماده‌ای را که به آلمان صادر شده تایید کرد. تا کنون از چند ایالت آلمان غذاهای آماده‌ی مشکوک گزارش شده است.

یک فروشگاه زنجیره‌ای مواد غذایی در آلمان اعلام کرد که شامگاه چهارشنبه در آزمایش نمونه‌وار یک بسته‌ حاوی غذای آماده‌ی "لازانیا" وجود گوشت اسب اثبات شده است. این فروشگاه محصولات عرضه شده‌ی معینی را دوباره جمع‌آوری و از دسترس عمومی دور کرده است.

این رسوایی نخست از طریق پیدا شدن گوشت اسب در غذاهای آماده در بریتانیا آغاز شد.

ایلزه آیگنر، وزیر حفاظت از مصرف‌کننده در آلمان، این رسوایی را به عنوان "مورد تاکنون بی‌مانندی از فریب مصرف‌کننده" محکوم کرد و گفت این ظن تقویت می‌شود که در پشت این ماجرا "تقلبی بی‌مانند با انرژی تبهکارانه‌ی زیاد" نهفته است.

خانم آیگنر افزود، مقامات آلمان تحقیقات گسترده‌ای را برای بررسی فراورده‌های شرکت‌های دخیل در این ماجرا آغاز کرده‌اند. به گفته‌ی وی برای دریافتن ابعاد واقعی این مساله باید کشورهای اتحادیه‌ی اروپا به اقدامات مشترکی دست بزنند و فرآورده‌های گوشتی را به‌طور منظم آزمایش کنند.

کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا پیشنهاد کرد که بر روی مواد گوشتی به‌طور گسترده آزمایش ژنتیک صورت گیرد تا منشا آن روشن شود. تونیو بورگ، کمیسر بهداشت اتحادیه‌ی اروپا اعلام کرد که آزمایش‌ها روی فراورده‌ی شرکت‌هایی نیز صورت می‌گیرد که با گوشت اسب معامله می‌کنند.

به گزارش روزنامه‌ی فرانسوی "له پاریزین"، شرکت فرانسوی‌ Spanghero که در کانون این رسوایی در فرانسه قرار دارد، در اوایل ماه ژانویه‌‌ی امسال ۴۲ تن گوشت اسب از یک تاجر واسط قبرسی خریداری کرده است.

این روزنامه صورت‌حساب خرید را منتشر کرده است. شرکت فرانسوی تا کنون ادعا کرده بود که هیچ معامله‌ای با گوشت اسب نداشته است. این شرکت گزارش روزنامه‌ی یادشده را تکذیب کرده است.

روزنامه‌ی فرانسوی در گزارش روز پنجشنبه‌ی خود همچنین نوشته است که موفق شده سه صورت‌حساب مقامات رومانی را رؤیت کند که ظن این ماجرا را متوجه شرکت Spanghero در جنوب غربی فرانسه و نیز واسط قبرسی این معامله به نام شرکت Draap می‌کند. طبق این صورتحساب‌ها، شرکت نامبرده‌ی فرانسوی ۴۲ تن گوشت اسب در ماه ژانویه دریافت کرده است.

ولی یک نماینده‌ی این شرکت فرانسوی روز پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما هرگز صورت‌حسابی بابت گوشت اسب دریافت نکرده‌ایم». وی افزود که از دلایل ادعای روزنامه‌ی فرانسوی بی‌اطلاع است و شرکت او همه‌ی صورت‌حساب‌های خرید خود را تسلیم مقامات اداره‌ی مبارزه با شیادی در فرانسه کرده است.

در این میان رسانه‌های دیگری گزارش داده‌اند که "جان فازن" رئیس شرکت قبرسی Draap در ماه ژانویه به یک سال حبس محکوم شده است. دلیل محکومیت او این بوده که گوشت اسب‌های آمریکایی‌ را به جای گوشت "حلال" گاو می‌فروخته است. روزنامه‌ی بریتانیایی "فایننشیال تایمز" از قول رسانه‌های هلندی گزارش می‌دهد که این گوشت در فرانسه به فروش رسیده است.

به موازات آن دیوید هیث، وزیر کشاورزی بریتانیا اعلام کرد که در گوشت اسبی که از بریتانیا به فرانسه صادر شده آثار داروی آرامبخش "فنیل‌بوتازون" کشف شده که برای انسان زیانمند است.

هیث روز پنجشنبه در لندن گفت که در آزمایش‌هایی که روی گوشت اسب صادراتی از بریتانیا به فرانسه انجام گرفته، در هشت مورد این دارو اثبات شده است. گمان می‌رود که گوشت اسب‌هایی که کشتار شده‌اند، وارد چرخه‌ی تولید مواد غذایی در فرانسه شده است.

به گفته‌ی هیث، مقامات حفاظت از مواد غذایی در بریتانیا و فرانسه هم اکنون تنگاتنگ مشغول همکاری هستند تا ابعاد این ماجرا را روشن کنند. آنطور که هیث خاطر نشان ساخته آثار دارو در غذاهایی که در بریتانیا با گوشت اسب عرضه شده‌اند پیدا نشده است.

داروی "فنیل‌بوتازون" به عنوان آرامبخش و ضددرد برای اسب‌ها تجویز می‌شود، ولی گوشت حیواناتی که از این دارو برای آنها استفاده شده، نباید وارد چرخه‌ی تولید مواد غذایی شود. از این دارو در موارد استثنایی نیز برای درمان بیماری‌روماتیسم در انسان استفاده می‌شود. یکی از عوارض جانبی آن در انسان می‌تواند خونریزی معده و روده باشد.

به گفته‌ی مقامات فرانسوی، گوشت اسب از رومانی و از طریق واسطه‌های قبرسی و هلندی وارد فرانسه شده است. هنوز معلوم نیست در چه کشوری اتیکت‌های گوشت اسب به اتیکت‌های گوشت گاو تغییر داده شده است.

بر اساس گزارشی که مقامات فرانسه منتشر کردند یک شرکت فرانسوی در رسوایی مربوط به فروش گوشت اسب در اروپا مقصر است.

رسوایی استفاده از گوشت اسب به جای گوشت گاو در فرآورده‌های پروتئینی به سایر ایالت‌های آلمان نیز کشیده شد.

به گزارش کانال اول تلویزیون دولتی آلمان، «آ.اِر.دِ» پس از ورود مواد پروتئینی تولید شده از گوشت اسب به جای گوشت گاو در ایالت «نوردراین وستفالن» معلوم شد که در دو ایالت «بادِن وورتمبرگ» و «براندنبورگ» نیز محصولاتی از این دست عرضه شده است.

در حال حاضر این محصولات برای بررسی به آزمایشگاه منتقل شده‌اند.

این گزارش با اعلام این که این رسوایی، سایر محصولات عرضه کنندگان مواد غذایی را در مظان اتهام به سوء استفاده قرار داده است، افزود: هنوز وجود گوشت اسب در محصولات غذایی منجمد عرضه شده در فروشگاه‌های «رئال» در آلمان محرز نشده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا در یک دستور کار سه ماهه از طریق آزمایش «دی ان اِی» و نیز بررسی آزمایشگاهی احتمال وجود داروهای مضر بکار رفته در این محصولات برای مصرف کنندگان پیشنهاد داده است.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، شرکت فرانسوی اسپانگرو در رسوایی فروش گوشت اسب به جای گوشت گوساله در اروپا مقصر است.این شرکت برچسب‌های بسته بندی گوشت‌ها را تغییر داده و گوشت اسب را به جای گوشت گاو روانه بازارهای مصرف اروپا کرده است.

بنوا آمون وزیر مشاور در امور مصرف فرانسه در این خصوص گفت: زمانی که گوشت‌ها به دست شرکت اسپانگرو رسید روی آنها برچسب گوشت گاو رومانی خورده بود اما در برگه‌های گمرکی و حمل و نقل کد گمرکی مربوط به گوشت اسب قید شده بود.

البته اسپانگرو علاوه بر دقت در این کدها از راه دیگری هم می‌توانست متوجه شود که گوشت‌های وارد شده مربوط به اسب است و آن اختلاف قیمتی بود که بین گوشت گاو و اسب وجود دارد.

اسپانگرو علاوه بر کار تبدیل گوشت به فراورده‌های گوشتی تجارت گوشت نیز انجام می‌دهد و بنا بر این از قیمت انواع گوشت آگاه است و می‌داند گوشتی که وارد کرده قیمتش برابر قیمت گوشت گوساله در بازار نبوده است.

تحقیقات در مورد ورود گوشت اسب به جای گوشت گاو به بازارهای اروپایی از وجود شبکه‌ های سازمان یافته انتقال محصولات گوناگون با قیمت پایین خبر می دهد..

میشل بارنیه، کمیسربازار داخلی و خدمات اتحادیه اروپا می گوید: “تا جایی که من می دانم بحث غیر بهداشتی بودن این محصولات مطرح نیست. بنابراین از رسوایی بهداشتی صحبت نکنیم اما بهر حال یک رسوایی است و دستگاه قضایی باید با کسانی که این عمل را مرتکب شده یا اشتباه کرده اند و یا تقلب کرده اند با جدیت برخورد کند.”

گوشتهای اسب از رومانی پس از دخالت دو واسطه هلندی و قبرسی به شرکت فرانسوی اسپانگرو انتقال داده می شود، در مرحله بعد این کارخانه شرکت کومیژل در لوگزامبورگ است که غذاهای منجمد شده را تهیه کرده و آنها را روانه سوپرمارکتها کرده است.

ویکتور پونتا، نخست وزیر رومانی از اینکه کشورش مسئول اصلی این رسوایی خوانده شود خشمگین است. وی در واکنش به این اتهام می گوید: “این تمایل وجود دارد که تمام مسئولیت ها متوجه عضو جدید اتحادیه اروپا شود که تصویر زیاد خوبی نیز از خود نشان نداده است. این مرا عصبانی می کند.”

کارخانه کومیژل گوشتهای تهیه شده و بسته بندی شده را به شانزده کشور صادر کرده است. با این وجود در حال حاضر کشورهای فرانسه، بلژیک، سوئد و بریتانیا این محصولات را از بازار خود خارج کرده اند.

تحقیقات پاریس در مورد رسوایی گوشت های اسب نشان می دهد به احتمال زیاد صادر کننده رومانیایی قصد جا زدن گوشت اسب به جای گوشت گاو را نداشته بلکه این «اِسپانگِرو» خریدار فرانسوی بوده که با آگاهی از این موضوع قصد فروش گوشت اسب به جای گوشت گاو را داشته است.


بنوآ اَمون وزیر امور مصرف کنندگان فرانسه روز پنج شنبه گفت: « نتایج تحقیقات به عمل آمده اینگونه نشان می دهد که اولین شرکت از این زنجیره که مهر گوشت گاو را بر روی بسته های گوشت اسب وارداتی از رومانی زده است، شرکت«اِسپانگِرو» بوده. تحقیقات نشان می دهد که شرکت فرانسوی «اِسپانگِرو» با آگاهی گوشت هایی را که اصولا از خانواده گوشت اسب بوده اند برچسب گوشت گاو زده است

قیمت و رنگ متفاوت گوشت گاو و اسب از نظر مقامات فرانسوی دلیلی بر این مدعاست که شرکت «اِسپانگِرو» دچار اشتباه سهوی نشده و بنابراین به اتهام کلاهبرداری و فریب اقتصادی تحت پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.

«تاییدیه بهداشت» این شرکت هم بلافاصله و تا اطلاع ثانوی لغو شده استاین در حالیست که شرکت «اِسپانگِرو» ضمن رد این اتهام تاکید کرده است که فکر می کرده گوشت گاو در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

طبق ارزیابی مقامات فرانسوی قاچاق گوشت اسب «از چند ماه پیش» در جریان بوده و تخمین زده می شود چیزی بین 550 تا 750 تن گوشت خانواده اسب به جای گوشت گاو در این کشور توزیع شده باشد.

در حالی که تمامی فراورده های غذایی تولید شده از گوشت گاو در سراسر اتحادیه اروپا با هدف آزمایش دی ان ای جمع آوری می شوند، وزاری کشاورزی این اتحادیه در نشست بروکسل خواستار اجرای قوانین سخت گیرانه تر در مورد فراورده های غذایی شدند.
به گزارش الجزیره انگلیسی، عادات خرید در سراسر اروپا درحال تغییراست، رسوایی آلودگی مواد غذایی موجب کاهش اعتماد خریداران از پاریس تا پراگ شده است. سورین لونک که مادر دو فرزند است می گوید دیگر نمی توان به آنچه می خرید اعتماد کنید:«یقیناً الگوی خریدم را تغییر می دهم و دیگر محصولاتی که در آن گوشت به کار رفته است نخواهم خریدگوشت را جدا و سبزیجات را جدا خواهم خرید.» وزرای کشاورزی اروپا در در بروکسل گرد هم آمدند تا رسوایی گوشت اسب را که حالا دامن گیر شانزده کشور اروپایی شده است بررسی کنند. تونیو بورگ کمیسر اروپا در امور بهداشت در سخنان خود از دو سری آزمایش در فاصله زمانی یک ماهه و افزایش دوره تا سه ماه خبر داد که نتایج آن پس از شش هفته منتشر خواهد شد. رسوایی استفاده از گوشت اسب به جای گاو در فراورده های غذایی آماده، زوایایی از چرخه مبهم و تاحدی مشکوک تولید گوشت در اتحادیه اروپا را روشن کرد. تحقیقات اولیه مقامات فرانسوی نشان داد که شرکت پوجول در فرانسه گوشت یخ زده را از تاجری در قبرس خریداری کرده است. تاجر قبرسی نیز این گوشت را از توزیع کننده ای در هلند تحویل گرفته است که او نیز گوشت را از دو سلاخ خانه در رومانی خریداری کرده بود. شرکت فرانسوی گوشت خریداری شده خود را به یک کارخانه فراوری در لوکزامبورک می فرستد که محصولات خود را با نام تجاری فیندس، که به نام شرکتی در سوئد ثبت شده است، به فروش می رساند. ماجرای گوشت اسب به بحرانی همه گیر در اروپا تبدیل شده است. در شمال انگلیس، پلیس و بازرسان بهداشت شبانه به سلاخ خانه ها و شرکت های فرآوری گوشتی که مظنون به فروش گوشت اسب به جای گاو بودند یورش بردند. در این میان فرانسه سعی دارد به سرعت بحران جاری را حل کند و در همین راستا هیات تحقیق عالی رتبه قضایی روز پنجشنبه نتایج بررسی های خود را در این مورد که آیا بحران آلودگی مواد غذایی اروپا تنها سهل انگاری در نامگذاری است یا آن طور که محتمل تر به نظر می رسد کلاهبرداری باشد آغاز کرده است.

433 نمایش

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید